• 2013-09-19

Co pływa w morzu, czyli 8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

4 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku rozpoczną się 8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Autor pracy: Piret Raud (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Piret Raud (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co pływa w morzu? Czy i jak powinniśmy dbać o morskie zasoby? Dlaczego morskie otchłanie są tak fascynujące? I jak morski świat inspiruje artystów? Jak popularyzować wiedzę w książkach dla dzieci?

Tegoroczne Spotkania odbywają się na styku nauki, ekologii i sztuki pod hasłem Co w morzu pływa? – Morskie opowieści. Już od kwietnia młodzież i dzieci ze szkół pomorskich brały udział w warsztatach naukowo-artystycznych i filmowych, których celem było poznanie środowiska morskiego. 4 i 5 października odbędzie się druga odsłona projektu – prezentacja efektów zrealizowanych warsztatów- wystawa prac dzieci i pokaz filmu, a także otwarcie wystawy ilustracji z krajów nadbałtyckich Morskie Opowieści, warsztaty i spotkania z ilustratorami z Polski, Estonii, Litwy, Finlandii i Niemiec, debaty o książkach dla dzieci z udziałem historyków sztuki, pedagogów, wydawców i kiermasz książek.

Od kwietnia do lipca grupa uczniów z pomorskich szkół uczestniczyła w warsztatach, których celem było poznanie organizmów zamieszkujących Morze Bałtyckie, a zwłaszcza mało znanej części środowiska morskiego – małych zwierzątek (meiofauny) i ich roli w przyrodzie. Efekty warsztatów prowadzonych przez pracowników IOPAN – prof. Jana Marcina Węsławskiego, dra Lecha Kotwickiego i trójmiejskie artystki – Agnieszkę Żelewską, Grażynę Rigall i animatorkę Maugo Domańską będzie można zobaczyć w Ratuszu Staromiejskim w dniach 4-5 października podczas trwania Spotkań. Obaj panowie z IOPAN są także autorami opowiadania z życia morskich stworzeń, które zostanie wydane w formie książki dla dzieci w ramach projektu.

Wystawa Morskie opowieści prezentowana podczas 8. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów w galerii NCK przygotowana została przez partnerów z Estonii: Bibliotekę Narodową Estonii, Estońskie Stowarzyszenie Grafików oraz Estońskie Centrum Literatury dla Dzieci w 2011 roku, kiedy to stolica Estonii – Tallinn – przyjęła miano Europejskiej Stolicy Kultury. Organizatorzy wystawy pozostawili artystom z dziesięciu państw nadbałtyckich wiele swobody – tylko niektóre ilustracje odnoszą się do konkretnej baśni lub dzieła literackiego. Wielu artystów, a jest ich razem 79, stworzyło ilustracje do swoich własnych fantastycznych opowieści i wyobrażeń związanych z morzem. W Gdańsku będziemy gościć siedmiu artystów biorących udział w wystawie.

Otwarcie wystawy w piątek – 4 października, poprzedzi prezentacja dr Anity Wincencjusz-Patyny – krytyka sztuki z wrocławskiej ASP: Artyści na fali. Morskie inspiracje w polskiej ilustracji książkowej oraz rozmowa z artystami: Aljoschą Blau z Niemiec, Piret Raud i Anu Kalm z Estonii, Rasą Joni i Liną Dudaite z Litwy, Anne Vasko z Finlandii i Agnieszką Żelewską z Polski.

Tematem debaty, która odbędzie się w sobotę – 5 października będzie ilustracja w książkach edukacyjnych. Najciekawsze ilustracje popularyzujące naukę w polskich książkach dla dzieci zaprezentują historyk sztuki – dr Jacek Friedrich i pedagog – dr Małgorzata Cackowska, o roli ilustracji w krajach reprezentowanych przez gości spotkań, w tym w Estonii, opowie bardzo popularna autorka książek dla dzieci – Piret Raud.

Podczas Spotkań Ilustratorów zaproszeni artyści będą nie tylko dyskutować o baśniach, sztuce dla dzieci i własnych inspiracjach, ale także poprowadzą warsztaty dla dzieci.

8. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, Otchłanie wyobraźni, czyli …co w morzu pływa?
Od 4 do 5 października 2013 roku
Wystawa Morskie Opowieści odbędzie się od 4 października do 3 listopada 2013 roku
Ratusz Staromiejski
ul. Korzenna 33/35
Gdańsk

Dodaj komentarz