• 2013-09-19

Świeża Krew – rusza trzeci dotleniony krwiobieg sztuki

Od 28 września w Galerii Sztuki Socato we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pokonkursową III Przeglądu Młodej Sztuki Świeża Krew.

Agnieszka Piotrowska, „02130313”, 34 x 40 cm, preparaty medyczne na płótnie, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Piotrowska, „02130313”, 34 x 40 cm, preparaty medyczne na płótnie, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już po raz trzeci Galeria Socato dotlenia krwiobieg sztuki organizując ogólnopolski konkurs: Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew. Zeszłoroczna edycja podniosła ciśnienie układu artystycznego solidną porcją energii, wigoru i koloru. Także w tym roku zobaczymy wybrane prace malarskie wschodzących twórców z całej Polski.

Przegląd to ogólnopolski konkurs dla absolwentów studiów magisterskich z 2012/13 r. wyższych uczelni artystycznych połączony z wystawą pokonkursową. Przegląd dla artystów jest szansą na udział w ciekawej zbiorowej wystawie, w gronie rówieśników, w Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w dobrym miejscu z życzliwą i otwartą publicznością. I jest naprawdę świeży! Wystawa już we wrześniu, na otwarcie nowego sezonu. Dla Publiczności jest to doskonała okazja, by przekonać się co piszczy w sztuce i przekonać się, jak różnorodna może być sztuka jednego pokolenia.

Wybrane w tym roku prace pokazują nowe oblicze młodej sztuki – w odwrocie jest kolor, popartowski look – młodzi artyści penetrują mniej oczywiste rejony. Znikają miejskie, towarzyskie klimaty, na ich miejscu pojawiają się wnikliwe portrety samotnych bohaterów, podszyte niepokojem reminiscencje surowego pejzażu, gorzki humor. Twórcy eksperymentują z formą, zaskakują dyscypliną i poważnym brzmieniem prac.

Spośród prawie 200 prac zgłoszonych przez 57 artystów wybraliśmy następujące osoby do udziału w konkursowej wystawie: Celek Katarzyna, Czarnecki Bartosz, Gierlak Łukasz, Górska Iwona, Jakubczak Marcin, Kolanko Piotr, Kolerski Adrian, Kus Agata, Nowicki Krzysztof, Piotrowska Agnieszka, Sitarz-Pietrzak Hanna, Słowik Piotr, Szostak Natalia, Wildeman Mariusz.

Malarstwo ma się dobrze we Wrocławiu – obok biennale nowych mediów WRO oraz przeglądu interdyscyplinarnego Survival – to właśnie malarstwo cieszy się we Wrocławiu szczególnym uznaniem, co pokazują trzy malarskie konkursy: ekspercki Konkurs im. Gepperta, który w tym roku wraca do malarskich tradycji pod hasłem Uwaga: Malarstwo, debiutujące w tym roku akademickie Postawy oraz ogólnopolski konkurs Świeża Krew, który od początku koncentruje się na malarstwie.

Kurator wystawy: Karolina Jaklewicz
Koordynator wystawy: Magdalena Bobko

Wystawa towarzyszy Dolnośląskiemu Festiwalowi Architektury DoFA.

III Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew
Wystawę można oglądać od 28 września do 31 października 2013 roku
Galeria Sztuki Socato
ul. Oławska 21
Wrocław

Dodaj komentarz