• 2013-09-19

Już wkrótce rusza 3. Opolski Festiwal Fotografii

4 października rozpocznie się 3. Opolski Festiwal Fotografii. W roku tematem festiwalu jest ciało niewyobrażone, a dominować będzie tematyka portretu, aktu i mody.

3. Opolski Festiwal Fotografii, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

3. Opolski Festiwal Fotografii, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do Opola zaproszono z wystawami prawdziwe tuzy tej branży. Tadeusz Rolke, mistrz fotografii reportażowej i portretu przyjedzie do Opola z dużą wystawą prezentowaną wcześniej w Krakowie. Jacek Poremba jeden z najważniejszych fotografów mody i portretu. Swoim obiektywem stworzył zdjęcia ikony wielu polskich muzyków, sportowców i polityków, zaprezentuje wystawę podsumowującą jego dotychczasową pracę. Wacław Wantuch najbardziej znany polski fotograf aktu kobiecego, autor wielu albumów i kalendarzy, przyjedzie z wystawą i będzie przeglądać zdjęcia młodych adeptów fotografii. Możliwość spotkania i zobaczenia w jednym miejscu i czasie prac tych trzech wspaniałych fotografów to nie lada gratka dla miłośników fotografii.

W Muzeum Śląska Opolskiego tym trzem panom towarzyszyć będzie wystawa Anny Grzelewskiej, projekt Julia Wannabe opowiada o dorastaniu. W tym granicznym momencie jest coś niepokojącego, dwuznacznego. Dzieciństwo postrzegane jest w naszej kulturze jako kraina szczęścia, niewinności i słodyczy. Nasza pamięć ma tendencje do wymazywania wszelkich skaz na tym obrazie.

Już pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają na wystawę Fotoikony w Polsce. Poszukiwanie. Głosowanie, gdzie w będzie można zobaczyć najbardziej znane polskie fotografie i oddać głos na tą najlepszą. A także intrygujące spojrzenie na ciało w wykonaniu Dominika Tarabańskiego.

Następnie trzeba zajrzeć do Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej, gdzie skonfrontowany ze sobą czystą formę aktu kobiecego dziś i tego sprzed 100 lat. Będzie to wystawa Arkadiusza Branickiego i Walerego – Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga, organizowana wspólnie z Muzeum Śląska Opolskiego.

W tegorocznej edycji w Opolu odbędą się wystawy: Tadeusza Rolke, Jacka Poremby, Wacława Wantucha, Anny Grzelewskiej, Dominik Tarabański, Arkadiusza Branickiego, Walerego – Stanisława Juliana Ignacego Ostroroga, wystawa Fotoikony w Polsce. Poszukiwanie. Głosowanie, studentów Instytut Sztuki z Opola, Plenery Analogowe w Michałowicach, Opolski Klub Fotograficzny i Opolskie Towarzystwo Fotograficzne. Odbędzie się także spotkanie z najwybitniejszym polskim fotoreporterem wojennym Krzysztofem Millerem, warsztaty i przegląd portfolio.

Wystawy, spotkania i warsztaty odbędą się w: Muzeum Śląska Opolskiego, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Galerii Muzeum Śląska Opolskiego, Kawiarni Kafka, kawiarni Aleterego oraz Studenckie Centrum Kultury.

3. Opolski Festiwal Fotografii
Festiwal odbędzie się od 4 do 20 października 2013 roku
Opole

Dodaj komentarz