• 2013-09-18

Bukklub, czyli dyskusje o książkach

W sobotę 21 września warszawska Galeria Kordegarda zaprasza na spotkanie Bukklubu oraz Cykliczną Wymienialnię Książek.

Wymienialnia Książek (źródło: materiały prasowe)

Wymienialnia Książek (źródło: materiały prasowe)

Wymienialnia Książek: godz. 16.00–18.00

Zasady funkcjonowania Wymienialni są proste: wystarczy przynieść z domu wybraną książkę z dedykacją dla kolejnego czytelnika i wymienić ją na inną.

Wybór książek jest całkiem spory – od klasyków literatury, książek historycznych i poezji, poprzez romanse i poradniki, encyklopedie, podręczniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne – każdy znajdzie coś interesującego. W tym miesiącu czekają na wymianę m.in. książki: Jerzego Pilcha, Amosa Oza, Georga Orwella oraz pozycje wydawnictwa Krytyka Politycza.

Wymieniając książki, dajemy im nowe życie. Dzięki akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteki, ale trafią w nowe ręce, dając radość o realizując swoje przeznaczenie.

Wymienialnia Książek jest częścią programu Kultura na wynos.

Bukklub: godz. 14.00

Bukklub to comiesięczne rozmowy na temat wybranej książki, prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy: Martę Szarejko lub Marka Łuszczynę, którzy współpracowali m.in. z miesięcznikiem kulturalnym Bluszcz. Tematem najbliższego spotkania będzie książka Noc żywych Żydów Igora Ostachowicza.

W Polsce działa ponad 130 dyskusyjnych klubów filmowych. Do kina często chodzi się razem, łatwo więc znaleźć partnera do rozmowy o filmie. Z książkami jest trudniej – jeden egzemplarz czytany jest zwykle po kolei przez kilka osób. Możliwość wymienienia się uwagami na temat książki w trakcie jej czytania pojawia się rzadko. Bukklub pozwoli zmienić zwykle samotny proces czytania w zbiorowe doświadczenie.

Do tej pory w szpony dyskusji dostały się m.in. Piaskowa Góra Joanny Bator, Lala Jacka Dehnela, Tworki Marka Bieńczyka, Ludzka skaza Philipa Rotha, Czekając na barbarzyńców J.M. Coetzee’go.

Bukklub jest częścią programu Kultura na wynos galerii Kordegarda. To cykl działań, które promują wolną lekturę i aktywność artystyczną poza galeryjnymi murami.

Cykliczna Wymienialnia Książek i Bukklub
21 września 2013 roku
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz