• 2013-09-18

Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej

Od 7 do 11 października 2013 roku, po raz drugi, sześć śląskich miast zamieni się w centrum żydowskiej kultury, której będzie można dotknąć, usłyszeć i rozsmakować się w niej. Nie będzie to skansen z pamiątkami, lecz żywa kultura współczesnego Izraela.

Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej – logo (źródło: materiały prasowe)

Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej – logo (źródło: materiały prasowe)

Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej nie jest wydarzeniem skierowanym do specjalistów, lecz do szerokiej rzeszy odbiorców. Będzie można bawić się podczas koncertów, poznać obyczaje żydowskie, zasmakować w kulinariach, nauczyć się tradycyjnego tańca oraz obejrzeć współczesny izraelski film. Bez wielkiej filozofii, programowego zadęcia i wielkich słów. Festiwal to tygodniowe szaleństwo muzyki, filmu, teatru i warsztatów.

Oczywiście nie zabraknie porywających koncertów takich gwiazd muzyki klezmerskiej jak Pushkin Kiev Klezmer Band, Kroke oraz Shtetl Superstars. Uwieńczeniem tegorocznej edycji będzie koncert finałowy, na którym zagrają zespoły z Europy oraz Izraela. Koncert dostarczy doskonałych dowodów na to, w jaki sposób żydowskie brzmienia miały i w dalszym ciągu mają wpływ na rozwój muzyki. Nieodzownym elementem festiwalu jest edukacja. W tym celu zostały zaplanowane różnorakie warsztaty oraz wykłady, które mają wprowadzić młodzież w zagadnienia związane z obrzędowością i tradycją Żydów zarówno tych aszkenazyjskich, jak i sefardyjskich, a także unaocznić różnice między tymi dwoma tak różnymi od siebie światami.

Podczas pierwszej edycji festiwalu w 2012 roku, w osiemnastu wydarzeniach w pięciu miastach wzięło udział prawie dwa i pół tysiąca uczestników. To oznacza, że tego typu imprezy są potrzebne i cieszą się ogromnym powodzeniem.

Ideą Festiwalu jest doprowadzenie do społecznych zmian. Chodzi między innymi o osłabianie niechęci wobec inności, promowanie postawy poszanowania wobec innych kultur, negację ksenofobii, rasizmu oraz nietolerancji kulturowej czy etnicznej a także promocję współczesnej kultury Izraela w Polsce i świetną zabawę dla mieszkańców województwa.

Częścią naszej przeszłości historycznej jest tradycja i kultura Żydów zamieszkujących w przeszłości Katowice oraz inne miasta Górnego Śląska. W wyniku historycznych losów, o tej przeszłości wiemy dzisiaj niewiele, dlatego działanie Stowarzyszenia Pro-Kultura Media i ich przyjaciół jest tak ważne. Dzięki współpracy z Ambasadą Izraela, odbędą się też dwie wystawy.

W tym roku w programie znajdą się koncerty, zwiedzanie miast, plener fotograficzny, warsztaty kulinarne i kulturalne.

Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej
Od 7 do 11 października 2013 roku
Katowice, Gliwice, Cieszyn, Bielsko-Biała, Zabrze, Bytom

Dodaj komentarz