• 2013-09-18

Potworowski. Człowiek bez granic w Galerii Studio

Od 3 października w Galerii Studio w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Piotra Potworowskiego pt. Potworowski. Człowiek bez granic.

Autor pracy: Piotr Potworowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Piotr Potworowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Galerii Studio zaprezentuje twórczość jednego z najwybitniejszych artystów powojennej sztuki polskiej. W szerokim kontekście biograficznym pokazane zostaną dzieła świadczące o jego śmiałym przekraczaniu barier w poszukiwaniu nowoczesnego malarstwa. Pejzaże, wnętrza i akty Potworowskiego są unikalnym przetworzeniem inspiracji płynących z natury w abstrakcyjne syntezy.

Wybór prac obejmuje wyrafinowane kolorystycznie wczesne kompozycje na płótnie, dojrzałe przestrzenne obrazy z elementami malarstwa materii oraz późne rzeźby. Pokazane zostaną również prace na papierze w tym projekty scenografii i plakatów do przedstawień teatralnych oraz liczne szkicowniki w większości dotychczas niewystawiane.

Rękopis Piotra Potworowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rękopis Piotra Potworowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzięki współpracy z rodziną artysty w Wielkiej Brytanii i Polsce na wystawie będzie można zobaczyć także niepublikowane archiwalia i pamiątki rodzinne. Wystawa powstała we współpracy z Fundacją im. Piotra Potworowskiego i Janem Potworowskim, synem artysty.

Piotr Tadeusz Potworowski urodził się 14.06.1898 r. w Warszawie. Wybuch I wojny światowej zastał rodzinę Potworowskich w Moskwie. Tradycje patriotyczne sprawiły, że Potworowski już jako młodzieniec wziął czynny udział w walkach, służąc w Pułku Ułanów Krechowieckich. W 1918 roku Potworowski rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które przerwał by wrócić do wojska i wziąć udział w wojnie z bolszewikami. W 1921 roku rozpoczął studia malarskie w Warszawie. W latach 1923-24 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie był uczniem Józefa Pankiewicza, pod którego wpływem grupa studentów – m.in. Jan Cybis, Hanna Rudzka-Cybisowa, Józef Czapski, Artur Nacht i Zygmunt Waliszewski – założyła Komitet Paryski dla kontynuowania studiów opartych na tradycji malarstwa francuskiego. W roku 1924 Potworowski wraz innymi członkami grupy Kapistów pojechał do Paryża z zamiarem pogłębiania doświadczeń w dziedzinie koloryzmu i studiów malarstwa postimpresjonistycznego.

Kuratorzy: Katarzyna Jankowska-Cieślik, Agnieszka Zawadowska

Potworowski. Człowiek bez granic
Wystawę będzie można oglądać od 3 października do 24 listopada 2013 roku
Galeria Studio w Warszawie

Dodaj komentarz