• 2013-09-18

Zbliża się nowa Warszawska Jesień

Prawykonania, koncerty z udziałem nowych technologii i elektroniki, twórczość nowego pokolenia i debiuty to część zbliżającego się programu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, który rozpocznie się 20 września w Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, plakat (źródło: mat. prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, plakat (źródło: mat. prasowe)

Warszawska Jesień w niewielkim stopniu kieruje się rocznicami, jednak przypadające w tym roku setne urodziny Witolda Lutosławskiego oraz osiemdziesiąte Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, postaci kluczowych dla polskiej muzyki stały się prowokacją, by na NOWE spojrzeć z perspektywy kanonu polskiej muzyki współczesnej i na odwrót: aby na ów kanon spojrzeć z aktualnego punktu widzenia. W tym roku Krystian Zimerman wystąpi ponownie, przedstawiając nowe odczytanie Koncertu fortepianowego, który prezentowany był wraz z Witoldem Lutosławskim 25 lat temu. Tak jak przed ćwierćwieczem, w drugiej części zabrzmi III Symfonia.

Zabrzmią też wszystkie trzy Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego. Będzie to rodzaj maratonu: utwory te zostaną zagrane podczas jednego wieczoru. Pasja we. Św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego, która stała się jednym z najwybitniejszych dzieł swego gatunku i weszła do kanonu nie tylko muzyki polskiej, ale muzyki drugiej połowy XX wieku w ogóle, zostanie wykona przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej oraz Warszawski Chór Chłopięcy.

W tym roku publiczność będzie miała okazję wysłuchać spektakularnych kompozycji, form o cechach spektaklu: Libro de las estancias (Księga komnat) José-Maríi Sáncheza-Verdú to dzieło wokalne, instrumentalne, elektroniczne, świetlne i przestrzenne zarazem, przeznaczone na kontratenor, głos arabski, dwa bliźniacze chóry, grupy instrumentów, auraphon i live electronics.  Opera A Laugh to Cry Miguela Azguime’a przeznaczona na dwa soprany, bas, dwoje narratorów oraz zespół instrumentalny, live electronics i rozbudowaną wideoscenografię jest metafizycznym teatrem o archetypicznych problemach gnębiących ludzkość. Autorem libretta jest kompozytor, on też występuje – obok m. in. Frances M. Lynch i Nicholasa Isherwooda. Towarzyszyć im będzie szwedzki zespół Norbbotten Neo oraz wideo i elektronika w realizacji Miso Studio z Lisbony.

Na Warszawskiej Jesieni zabrzmią także m.in. dzieła orkiestrowe: Le Désenchantement du monde, koncert na fortepian i orkiestrę Tristana Muraila i zamówiony na Festiwal Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną Zbigniewa Bargielskiego. Wystąpią Małgorzata Walentynowicz i Jan Pilch z Polską Orkiestrą Radiową; dyrygować będzie Renato Rivolta.

Podczas koncertu finałowego zostaną zaprezentowane dzieła orkiestrowe, skomponowane dla uczczenia pamięci Witolda Lutosławskiego, będą to: Sostenuto Pawła Szymańskiego, Koncert na orkiestrę (prawykonanie) Albańczyka Thomasa Simaku – za swoją kompozycję otrzymał on I nagrodę na międzynarodowym konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Mistrza – i czterdziestominutowa kompozycja Totentanz na mezzosopran, baryton i wielką orkiestrę symfoniczną Thomasa Adèsa. Po prawykonaniu na festiwalu BBC Proms w Londynie będzie to drugie światowe wykonanie tego dzieła.

W programie także osiem prezentowanych w dwóch koncertach Ensemble Modern kompozycji, zamówionych u młodych twórców z pięciu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na program koncertu ku pamięci zmarłego rok temu muzykologa, znawcy muzyki współczesnej i członka komisji programowej Warszawskiej Jesieni – Andrzeja Chłopeckiego, złożą się kompozycje Onutė Narbutaitė, Martina Smolki, Marcina Bortonowskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. Ten ostatni przedstawi niezwykły pomysł: muzykę zarejestrowaną na woskowych wałkach i realizowaną przez fonografy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 2013:
od 20 do 28 września 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz