• 2013-09-18

Najnowszy film Jima Jarmuscha otworzy American Film Festival

4. edycję American Film Festivalu we Wrocławiu zainauguruje najnowszy film mistrza amerykańskiego kina Jima Jarmuscha – prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes Tylko kochankowie przeżyją.

„Only Lovers Left Alive” w reżyserii Jima Jarmuscha (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Only Lovers Left Alive” w reżyserii Jima Jarmuscha (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W długo oczekiwanym dziele twórcy Poza prawem, Truposza i Broken Flowers wystąpiły gwiazdy kina, między innymi Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska. Film jest opowieścią o Adamie (Hiddleston), unikającym rozgłosu i słonecznego światła, undergroundowym muzyku z Detroit, który postanawia powrócić po długiej rozłące do swojej ukochanej – Evy (Swinton), od lat mieszkającej w Maroku. Jednak ich związek zostanie wystawiony na próbę, kiedy dołączy do nich nieobliczalna siostra Evy – Ava (Wasikowska).

To nietypowa historia miłosna [...] Opowiada o uczuciu pomiędzy mężczyzną i kobietą, Adamem i Ewą (fragmenty scenariusza inspirowane były ostatnią książką Marka Twaina Dzienniki Adama i Ewy). Ci kochankowie to archetypiczni outsiderzy, członkowie bohemy, niesłychanie inteligentni i wysublimowani, ale ciągle we władzy zwierzęcych instynktów. Przemierzyli już cały świat, doświadczyli wielu niezwykłych rzeczy, żyjąc zawsze na marginesie społeczeństwa. Opowieść o ich związku, to także opowieść o rozciągniętej na setki lat historii człowieka, bo tak się składa, że nasi bohaterowie są wampirami.

– mówi o swoim filmie Jarmusch.

Film jest powrotem Jarmuscha do wielkiej formy. Spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyki na festiwalu w Cannes. Dziennikarz Gazety Wyborczej Tadeusz Sobolewski pisał o filmie:

Być wampirem oznacza tu: żyć sztuką – muzyką, płytami, książkami, miłością – i mieć poczucie wiecznego nienasycenia. To jeden z rzadkich dziś filmów, który działając minimalnymi środkami, zostawia wieczny niedosyt, pozostaje otwarty. Działa muzycznie, wciąga do środka i sprawia, że chce się do niego wracać jak do ulubionej płyty.

Organizatorzy festiwalu mają również muzyczną niespodziankę związaną z filmem. 23 października o godz. 19.30 w Auli Leopoldina (Plac Uniwersytecki 1) odbędzie się koncert awangardowego kompozytora Jozefa van Wissema, muzycznego współpracownika Jima Jarmuscha, z którym amerykański filmowiec nagrał 4 albumy, a ostatnio zaprosił do stworzenia ścieżki dźwiękowej do Tylko kochankowie przeżyją. Holenderski lutnista otrzymał za nią w 2013 roku Cannes Soundtrack Award i ją właśnie wykona we Wrocławiu.

American Film Festival
22-27 października 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz