• 2013-09-18

Gerald Howson – bardzo polska sprawa

Od 26 września w Domu Spotkań z Historią w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii pt. Gerard Howson – bardzo polska sprawa.

Fot. Gerard Howson, Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Gerard Howson, Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 60 znakomitych, czarno-białych fotografii wykonanych przez brytyjskiego malarza, fotografa i historyka Geralda Howsona w 1959 roku w Warszawie, Krakowie, Nowej Hucie i Lublinie, a także film dokumentalny o autorze zdjęć. Zostanie pokazany głównie nieznane w Polsce i niepublikowane zdjęcia pokazujące codzienność końca lat 50. w PRL-u.

Kuratorem wystawy jest Bogdan Frymorgen, producent i dziennikarz radiowy; londyński korespondent radia RMF FM i były współpracownik BBC World Service, który od 2008 roku opiekuje się archiwum Howsona. Wystawie towarzyszyć będzie obszerny album z fotografiami artysty i premiera aplikacji na iPada.

W maju 1959 roku Gerald Howson, po trzytygodniowej podróży po Polsce, wrócił do Anglii z kilkunastoma rolkami filmów (negatywy wywiózł w nogawkach spodni). Jednak redakcja czasopisma The Queen odmówiła publikacji zdjęć, ponieważ artykuł, który miały zilustrować, nigdy nie powstał. Ambasada PRL-u w Londynie kipiała ze złości – Howson zamiast socjalistycznej utopii sfotografował wyłącznie udrękę pogrążonego w biedzie kraju. (Brytyjczyk pokazał zdjęcia ówczesnemu attaché kulturalnemu PRL-owskiej ambasady podczas spotkania towarzyskiego). Zdaniem PRL-owskiego dyplomaty powrócił znad Wisły z obrzydliwym zbiorem ponurych kadrów.

Archiwum trafiło do szuflady, gdzie przeleżało prawie pół wieku. Spośród kilkuset fotografii, zaledwie kilka opublikował brytyjski dziennik The Daily Telegraph. Część zdjęć z archiwum Geralda Howsona prezentowanych było jedynie w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie.

Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Bogdan Frymorgen/Archiwum Geralda Howsona

Gerard Howson – bardzo polska sprawa
Wernisaż: 26 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2013 roku
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz