• 2013-09-18

Akademia Polskiego Filmu i Akademia Filmowa we Wrocławiu

18 września rozpoczynają się zapisy na Akademię Polskiego Filmu oraz Akademię Filmową we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Akademia Filmowa: Charlie Chaplin w filmie „Dzisiejsze czasy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia Filmowa: Charlie Chaplin w filmie „Dzisiejsze czasy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty na trzeci semestr Akademii Polskiego Filmu – dwuletniego kursu historii polskiego filmu fabularnego oraz Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego.

Akademia Polskiego Filmu pokazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy z ośrodków akademickich całego kraju. Każde zajęcia składają się z wykładu oraz projekcji filmów pełnometrażowych. Program Akademii skierowany jest zarówno do studentów wrocławskich uczelni wyższych, jak i do wolnych słuchaczy niezależnie od wieku, czy wykształcenia.

Zapisy online na III semestr rozpoczynają się 18 września, zaś pierwsze zajęcia odbędą się 16 października (a później w kolejne środy o 17.00). W programie trzeciego semestru znalazły się najwybitniejsze polskie filmy lat 70. i pierwszej połowy lat 80., m.in.: dzieła polskich nowofalowców i eksperymentatorów Andrzeja Żuławskiego (Trzecia część nocy) i Grzegorza Królikiewicza (Na wylot), sztandarowe filmy nurtu kina moralnego niepokoju (Barwy ochronne Zanussiego, Wodzirej Falka, Amator Kieślowskiego, Indeks Kijowskiego czy Dreszcze Marczewskiego), wybitne adaptacje klasyki polskiej literatury (Sanatorium pod klepsydrą Hasa, Wesele i Ziemia obiecana Wajdy, Noce i dnie Antczaka, Siekieriezada Leszczyńskiego).

Zajęcia Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego będą odbywały się od 15 października co wtorek o 17.00 w Kinie Nowe Horyzonty. Kurs AF kierowany jest do studentów zainteresowanych rozwijaniem wiedzy o tematykę filmową oraz do wszystkich chętnych, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Akademia Filmowa jest zatem doskonałą ofertą dla osób, które pragną poznać historię kina i obejrzeć najważniejsze dzieła filmowe na dużym ekranie. Zapisy online na trzeci semestr rozpoczynają się 18 września.  Trzeci semestr nauki przybliży początki kina dźwiękowego w Hollywood i Francji, pojawi się zagadnienie kina gatunków i awangardy filmowej oraz nazwiska legend kina: braci Marx, Jeana Vigo, Williama Wylera czy Franka Capry, powrócą mistrzowie kina niemego: Charles Chaplin, Fritz Lang i René Clair. Wykładowcami Akademii są wybitni profesorowie nauk humanistycznych z ośrodków akademickich z całej Polski, uznani filmoznawcy i krytycy filmowi – m.in. prof. Tadeusz Lubelski, prof. Tadeusz Szczepański i prof. Andrzej Gwóźdź.

Akademia Polskiego Filmu / Akademia Filmowa – Historia Kina Światowego
Zapisy: od 18 września 2013 r.
Zajęcia: od 15 i 16 października 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz