• 2013-09-18

Premiera płyty After Blues

16 września ukazał się nowy album polskiej formacji After Blues. Proszę bardzo to trzynasty autorski album w dorobku After Blues, jednego z najbardziej zasłużonych wykonawców polskiej sceny bluesowej.

After Blues, fot. Wojciech Bartz (źródło: mat. prasowe)

After Blues, fot. Wojciech Bartz (źródło: mat. prasowe)

After Blues od lat należy do krajowej czołówki, wyróżniając się nie tylko intrygującym repertuarem, bliską współpracą m.in. z Tadeuszem Nalepą i Mira Kubasińską, ale także dwuosobowym składem wykonującym swój repertuar na żywo z wykorzystaniem pełnego instrumentarium, w którym szczególną rolę odgrywa skonstruowana przez muzyków perkusja, pozwalająca basiście Leszkowi Piłatowi na jednoczesne obsługiwanie dwóch instrumentów.

Na albumie znajduje się 10 premierowych utworów autorstwa Leszka Piłata i Waldemara Baranowskiego, w których za większość tekstów odpowiedzialny jest Szymon Kaczmarek. Zawartość płyty uzupełnia okładka projektu Leszka Żebrowskiego – czołowego, polskiego plakacisty. Nie bez znaczenia jest także udział w nagraniach młodej wokalistki Agnieszki Twardowskiej będącej do tej pory koncertowym gościem zespołu śpiewającym piosenki z repertuaru Miry Kubasińskiej.

After Blues – powstał w 1980 roku i od razu zaproponował muzykę tkwiącą korzeniami w tradycji białego bluesa, którą zdobył rzesze fanów i nagrody na różnego rodzaju festiwalach. W 1985 r. zespół postanowił zostać duetem, a jednak brzmieć jak 4-osobowa kapela. Tak powstał słynny kombajn perkusyjny (cała perkusja rozpisana na nogi, sznurki, dźwignie i przekładnie obsługiwana przez dwóch panów, którzy śpiewają i grają na gitarach). Przez ponad 30 lat zespół nagrał 12 płyt. After Blues miał to szczęście, że blisko 2 lata był zespołem akompaniującym Tadeuszowi Nalepie, a następnie Mirze Kubasińskiej, którą udało się namówić do powrotu na estradę. Grupa wspólnie koncertowała z artystką ponad 11 lat. 15 października 2005 na Festiwalu Muzyki Bluesowej Bluesada w Szczecinie odbył się ostatni koncert Miry. Odeszła 10 dni później. W sali prób zespół After Blues nagrał z Mirą utwór Zobacz jak pięknie. Ta przepiękna ballada gościła przez wiele tygodni na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, osiągając 5 miejsce. Utwór ten zajął również 13 miejsce w podsumowaniu I dekady XX wieku, a w roku 2008 w kategorii blues otrzymał nagrodę Polskich Melomanów (LP Trójki). W sierpniu 2012 r. ukazał się też na płycie Perły z Listy Przebojów Trójki. W 2009 r. zespół był nominowany do nagród: Fryderyki oraz Superjedynki.

Album Proszę bardzo After Blues:
Premiera: 16 września 2013 roku
Wydawca: Jimmy Jazz Records

Dodaj komentarz