• 2013-09-18

5. Grassomania – Ostatnie tańce

Gdańska Galeria Miejska już po raz piąty organizuje w przestrzeni miejskiej festiwal Grassomania, inspirowany wybranymi aspektami twórczości Güntera Grassa, prezentujący współczesne realizacje artystyczne nawiązujące do jego dzieł.

Anna Kalwajtys, „Freeing the mind” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Kalwajtys, „Freeing the mind” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kanwą tegorocznej edycji festiwalu jest ilustrowany tom poetycki Güntera Grassa pt.: Ostatnie tańce, którego wersja oryginalna ukazała się dokładnie 10 lat temu. Miejscem festiwalowych wydarzeń pozostaje niezmiennie Wrzeszcz – dzielnica, w której urodził się i dorastał Günter Grass.

Podczas festiwalu w otoczeniu projekcji oryginalnych rysunków Güntera Grassa, wyświetlanych na fasadach wybranych budynków, obejrzymy performance, które w swej formule wykorzystują taneczną ekspresję. Programowi głównemu będzie towarzyszył szereg wydarzeń realizowanych przez zaprzyjaźnione z Gdańską Galerią Miejską wrzeszczańskie instytucje kultury. Wśród nich m.in.: warsztaty taneczne w Klubie Żak i Akademii Tańca Dance Avenue, projekcje filmowe w Kolonii Artystów, pokaz tańca współczesnego i koncert w Teatrze Miniatura, a na koniec każdego dnia festiwalowego after party w Stacji de Luxe.

Tegoroczny festiwal Grassomania wpisuje się w cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem Wokół Grassa, przygotowanych we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz Stowarzyszeniem Güntera Grassa w Gdańsku z okazji jubileuszu 86. urodzin noblisty.

Artyści performance biorący udział w festiwalu: Anna Steller, Anna Kalwajtys, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Angelika Fojtuch, Yaryna Shumska, Piotr Wyrzykowski

5. Grassomania 2013 – Ostatnie tańce
Festiwal odbędzie się od 4 do 5 października 2013 roku
Kolonia Artystów, ul. Miszewskiego 18, Gdańsk – Wrzeszcz
Teatr Miniatura, Al. Grunwaldzka 16, Gdańsk – Wrzeszcz
Klub Żak, Al. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk – Wrzeszcz
Akademia Tańca Dance Avenue, ul. Konrada Leczkowa 1, Gdańsk – Wrzeszcz
Stacja de Luxe, Al. Grunwaldzka 22, Gdańsk – Wrzeszcz
Wybrane lokalizacje w przestrzeni publicznej Gdańska – Wrzeszcza

Dodaj komentarz