• 2013-09-17

Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana prezentuje węgierskie Oko

Od 17 września w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana w Łodzi będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Oko. Organizatorami ekspozycji są Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Koło Fotograficzne im. Hugó Wesel z Kiskunfélegyháza oraz Koło Fotograficzne z Szentes.

Fot. Vincze Ágnes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Vincze Ágnes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorzy wystawy:  Albert Béla, Apró Mária, Bakó Ildikó, Fekete Zsuzsa, Görög Ildikó, Györgyi László, Kiss Czakó Imre, Kis László, Kozma Anita, Králik Emese, László Ildikó, Levendovics György, Marton Ferenc, Mészáros Gábor, Nagy István, Német Gabriella, Szabó László, Szánthó Tibor, Vincze Ágnes.

Koło Fotograficzne z Szentes – w 1974 roku w Centrum Kultury w Szentes na Węgrzech pięciu młodych miłośników fotografii zawiązało Koło Fotograficzne. Uczyli się oni robienia zdjęć, podstaw techniki, wywołania filmów, powiększenia i modyfikacji fotografii. Od 1980 roku we współpracy z Centrum Kultury w Szentes organizowany jest corocznie Salon Fotograficzny Niziny Węgierskiej (Alföldi Fotószalon), a od 1982 r. co dwa lata Biennale Aktu w Szentes (Szentesi Aktfotó Biennálé). Są to szczególne wydarzenia kulturalne zaliczane do bardziej znaczących na Węgrzech. W salach wystawowych Koła mogą prezentować swoje prace także inni fotograficy oraz grupy twórcze. Co roku organizowane jest od 8 do 10 wystaw.

Koło Fotograficzne im. Wesel Hugó powstało w 2007 r. w Kiskunfélegyháza na Węgrzech. Jego członkowie spotykają się w celu szerzenia wiedzy o fotografii. Celem działalności Koła jest zwrócenie uwagi na wartości i uczucia oraz sposoby w jakim są one wyrażane przez fotografie.  Koło od 2008 r. jest organizatorem międzynarodowego konkursu fotograficznego i towarzyszącej mu wystawy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem na Węgrzech oraz w innych krajach. W 2012 r. uczestniczyli w nich po raz pierwszy fotograficy z Polski – członkowie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego – których prace znalazły się wśród nagrodzonych. Koło nawiązało także kontakty z innymi kołami fotograficznymi z Węgier, Rumunii oraz z Polski. W 2012 r. w galerii fotograficznej w Kiskun Múzeum zaprezentowano wystawę Tryptyki przygotowaną przez Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. Wspólnie z zaprzyjaźnionym Kołem Fotograficznym z Szentes organizowane są także warsztaty fotograficzne, wykłady, wystawy, spacery oraz plenery.

Oko
Wernisaż: 17 września 2013 roku, godz. 18.30
Galeria Fotografii im. Eugeniusza Hanemana
Piotrkowska 102
Łódź

Dodaj komentarz