• 2013-09-17

Nowicki, Musiał i Bakanow – Dezintegracja pozytywna

Od 12 września w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę pt. Dezitntegracja pozytywna w ramach której swoje prace zaprezentują Zbigniew Nowicki, Tomasz Musiał i Radosław Bakanow.

Tomasz Musiał, „The Zimerman`s piano”, 2012, olej, płótno, 130 x 200 cm, fot. T. Musiał (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Musiał, „The Zimerman`s piano”, 2012, olej, płótno, 130 x 200 cm, fot. T. Musiał (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy, zapożyczony z teorii Kazimierza Dąbrowskiego, oznacza moment w instynktownym procesie rozwojowym, w którym aktualne struktury psychiczne, społeczne, duchowe ulegają dezintegracji, by zintegrować się na wyższym poziomie.

Motorem działań twórczych Tomasza Musiała, Radosława Bakanowa i Zbigniewa Nowickiego jest ciekawość świata, jego zasad, fabuł, a przede wszystkim głód obrazu i ekspresja. Z chęci podzielenia się swymi odczuciami i spostrzeżeniami skłaniają się ku malarstwu figuratywnemu jako formule pojemnej.

Musiał, realizuje problematykę wystawy w obrazach, których tematyka jest metaforą sensu sztuki, w działaniach na styku malarstwa, performance i wideo potęguje napięcie między semantycznymi i niesemantycznymi aspektami obwarowanego społecznym tabu symbolu. Bakanow w kolejnych odsłonach, niemalże w sposób dosłowny, ewokuje psychologiczne napięcie zagubionych na styku mroku i światła postaci w obrazach, niczym krzyk plamy barwnej. W malarstwie Nowickiego dezintegrację pozytywną funduje mieszanina dosłowności, mitu, popkultury i sacrum, zapętlona w antagonistyczne realności wizualnych dyskursów.

Zbigniew Nowicki

Zbigniew Nowicki odbył studia na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie adiunkt w Katedrze Ogólnoplastycznej na Wydziale Tkaniny i Ubioru w łódzkiej ASP. Brał udział w 7 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych, m.in. International Young Art 2000 w Tel Awiwie, Chicago, Wiedniu.

Tomasz Musiał odbył studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Hungera w 2000 roku. Obecnie jest wykładowcą rysunku na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP. Brał udział w ponad 70 wystawach, w tym m.in. w Tel Awiwie, Nowym Jorku, Brukseli, Berlinie, Barcelonie, Montrealu, Paryżu, Warszawie, Moskwie.

Radosław Bakanow odbył studia w latach 2001-2008 w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na kierunku Wzornictwo Przemysłowe – specjalizacja Projektowanie Dywanu i Gobelinu. Laureat nagrody w Konkursie najlepszych dyplomów Rocznik ASP 2008 (2009).

Kurator: Zbigniew Nowicki

Zbigniew Nowicki, Tomasz Musiał, Radosław Bakanow. Dezintegracja pozytywna
Wernisaż: 12 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Ośrodek Propagandy Sztuki
Park im. H. Sienkiewicza
Łódź

Dodaj komentarz