• 2013-09-17

Kakhidze, Wolyazlovski, Kadyrowa w Arsenale elektrownia

Od 27 września w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku będzie można oglądać wystawę pt. Miejsca. Laureaci Nagrody im. K. Malewicza. Alevtina Kakhidze, Stas Wolyazlovski, Zhanna Kadyrova. Ekspozycja odbędzie się w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar.

Na zdjęciu: Alevtyna Kakhidze, wystawa laureatów Nagrody im. K. Malewicza, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: Alevtyna Kakhidze, wystawa laureatów Nagrody im. K. Malewicza, Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inicjatywa ufundowania nagrody dla młodego artysty ukraińskiego przez Instytut Polski w Kijowie wydaje się być momentem, jeśli nie przełomowym, to bardzo ważnym dla kształtowania się ukraińskiej sceny artystycznej . Była to pierwsza nagroda artystyczna (po niej pojawiła się Pinchuk Art Centre Prize). Nagroda, która dzięki staranności Instytutu trafiała w ręce wspaniałych artystów, dając jednocześnie sygnał , że przyszedł czas na sztukę inną niż proponowana przez akademię.

W konkursie nominowano progresywnych młodych artystów. Śledząc kolejne edycje, dowiadywaliśmy się coraz więcej o sztuce w Ukrainie. Coraz trudniej było zdecydować, kto ma tę nagrodę otrzymać. Nagroda jest mocnym narzędziem w rękach Instytutu, który od początku towarzyszy i wspiera młodą sztukę wizualną Ukrainy. Narzędziem motywującym artystów, wartościującym, ale też promującym młodą sztukę, zarówno w Polsce jak i w samej Ukrainie.

Pozostając pod wrażeniem tej konsekwentnej pracy, zaproszono do Galerii Arsenał w Białegostoku Nagrodę im. Kazimierza Malewicza jako zjawisko, które jest prezentowane na wspólnej wystawie jej trzech dotychczasowym laureatów: Alevtiny Kakhidze, Stasia Wolyazlovskiego i Zhanny Kadyrovej. Nie jest to typowa wystawa zbiorowa czyli tematyczna, lecz połączenie trzech indywidualnych prezentacji i obszarów, którymi obecnie zajmują się Ci znakomici artyści. To także połączenie trzech równoległych narracji, w których istotnym motywem jest miejsce. W przypadku Stasia i Alevtiny to miejsce prywatne: przeniesione bezpośrednio w przestrzeń galerii lub oswojone przez inscenizację. W twórczości Zhanny – interwencja w przestrzeń jest raczej rodzajem komentarza niż atawistycznego zaznaczania.

Wszyscy artyści prezentowali już swoje prace w Galerii Arsenał. Są także obecni reprezentacyjnymi dziełami w tworzonej przez Galerię Kolekcji II.

Monika Szewczyk, kurator wystawy

Miejsca. Laureaci Nagrody im. K. Malewicza. Alevtina Kakhidze, Stas Wolyazlovski, Zhanna Kadyrova
W ramach Wschód Kultury – Inny Wymiar
Wernisaż: 27 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 15 listopada 2013 roku
Galeria Arsenał elektrownia
ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej
Białystok

Dodaj komentarz