• 2013-09-17

Jakub Szczęsny w Galerii Dizajn

Od 23 września w Galerii Dizajn BWA Wrocław można oglądać wystawę architekta Jakuba Szczęsnego pt. Działania na terenie zaludnionym.

Jakub Szczęsny: Działania na terenie zaludnionym (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Szczęsny: Działania na terenie zaludnionym (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Szczęsny chyba nie umie się nudzić. Większość jego projektów to w gruncie rzeczy wyzwanie: wcisnąć dom w półmetrową szczelinę, sensownie zabudować działkę o kilkumetrowej szerokości, wyhodować ogród na plaży czy przenieść zimę w środek lata. Wystawa w Galerii Dizajn prezentuje szesnaście wybranych projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich kilku lat w miejscach tak różnych, jak ogród angielski przy Pałacu Branickich w Białymstoku, utopijny skrawek przestrzeni publicznej w nowym parku w Ramallah w Autonomii Palestyńskiej i opuszczona stacja kolejowa w Narrogin w Zachodniej Australii. (…)

Zaprezentowane na wystawie dokumentacje projektów wyznaczają kilka istotnych obszarów zainteresowań autora. Są tu zarówno tymczasowe pawilony i ekspozytory (Kolektor, Rozciągany Pawilon, Pchechong), jak i przykłady rewitalizacji i reidentyfikacji miejsc (Wieża Banksia, Synchronizacja) czy wartościowej architektury modernizmu (Stacja Powiśle). Również instalacje interaktywne, zakładające współudział użytkowników w osiągnięciu efektu finalnego poprzez zabawę (Tamaguchi Park, Synchronizacja 2-Wyspa). Są też domy mieszkalne, łącznie z najbardziej niezwykłą kryjówką dla pisarza, czyli Domem Kereta. Instalacje angażują różne nasze zmysły (orzeźwiająca woda, zaskakujący mikroklimat), ale jednocześnie mają też głębszy wymiar społeczny i polityczny (racjonowanie wody w Izraelu, zanieczyszczenie miejskich rzek). Wszystkie działania architekta poprzedza research i gromadzenie najróżniejszej wiedzy – od historii i faktografii, przez anegdoty, plotki, informacje z pierwszej ręki, skojarzenia i praktyczne sposoby użytkowania miejsc, architektury, miast. Każdy proces projektowy oparty jest o strategię i taktykę konstruowaną na rzecz konkretnego terenu zaludnionego, przypominającą paramilitarną operację: gromadzenie danych, rozpoznanie, interwencję. Działania te jednak w niczym nie przypominają desantu – to raczej inteligentna i sugestywna operacja agenta architektonicznych służb specjalnych, niczym nie przypominająca kamuflażu stawiającego na negocjacje, argumenty i wreszcie – uwiedzenie nie do końca racjonalnym, ale jakże atrakcyjnym pomysłem.

W ramach wystawy na zaniedbanym podwórku przy ulicy Szewskiej w sąsiedztwie Galerii Dizajn powstaje nowa publiczna instalacja świetlna Aureola. Jako rozszerzenie przestrzeni galerii i wyjście w otwarty fragment miasta współdzielony z mieszkańcami stanowić będzie wkład w rewitalizację najbliższego otoczenia galerii. Otwarciu Aureoli towarzyszyć będą finisaż wystawy i promocja książki. Publikacja prezentująca najważniejsze dotychczasowe projekty Jakuba Szczęsnego, ze wstępem autorstwa Aarona Betsky’ego, tekstem Etgara Kereta, rozmową z architektem i esejami tematycznymi autorstwa Francisca Guevary, Katyi Tylevich i Kai Pawełek (premiera: 30 października 2013 r.).

Kaja Pawełek

Kuratorka: Kaja Pawełek
Koordynacja: Dominika Drozdowska, Tomasz Cugier
Projekty graficzne: Jakub Stępień/HAKOBO
Projekt graficzny książki: Tomasz Bersz

Jakub Szczęsny: Działania na terenie zaludnionym
23 września – 31 października 2013 r.
Otwarcie instalacji Aureola i premiera książki: 30 października 2013 r., godz. 19.00
Galeria Dizajn BWA Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Wrocław

Dodaj komentarz