• 2013-09-17

Carmen Pfanner o przedmiotach, rzeczywistości i codzienności

Do 6 października w Galerii Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wielkopolskim można oglądać wystawę prac Carmen Pfanner pt. …in aggregate form.

Autorka pracy: Carmen Pfanner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Carmen Pfanner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Używając w swych pracach potocznych materiałów (naturalnych i sztucznych tworzyw) Carmen Pfanner z Austrii tworzy instalacje, w których zderza się niejako obraz codzienności, wyrażony przez nadmiar nagromadzenia przydatnych i powiązanych ze sobą przedmiotów, a pewną wykreowaną i uporządkowaną przestrzenią, emanującą swoistą aurę. Tę aurę osiąga artystka poprzez nawiązanie (i inspirację) do realizacji designerskich o minimalistycznym rodowodzie.

Osiąga w ten sposób w swoich instalacjach zamierzony ład i porządek przedmiotów, wykorzystywanych z intencją podkreślenia jej indywidualnych doświadczeń i będących jakby ekwiwalentami jej osobistego życiowego zaangażowania (energetyczności). Tę zasadę przenosi również na prace rysunkowo – graficzne, na te jakby plany prywatnych wnętrz, zagospodarowywanych przedmiotami z życia i przeżycia. Artystka szczególnie zwraca tu uwagę na owe nowe sytuacje i formy, jakie tworzą się w efekcie zestawień tych znaczących dla niej przedmiotów.

Swą twórczością Carmen Pfanner pragnie przekonać odbiorcę do nowego spojrzenia na otaczającą go rzeczywistość i współtworzące ją przedmioty, chce także zachęcić go do pozytywnego reagowania na to otoczenie, na włączenie się w wymianę pozytywnej energii generowanej intencją dzieła artystycznego. Jest to cenny przykład uwrażliwienia potoczności (dowolnej przestrzeni) poprzez dobór właściwych środków formalnych i emocjonalne zaangażowanie artysty.

Te zestawy rzeczy (instalacje C. Pfanner) uczą równocześnie dystansu do siebie i do ich znaczeń. A dystans – jak twierdziła Simone Weil – jest duszą piękna.

Andrzej Saj

Carmen Pfanner, …in aggregate form
Wernisaż: 7 września 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 6 października 2013 roku
Galeria Sztuki Najnowszej MOS
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp

Dodaj komentarz