• 2013-09-16

Wojciech Zamecznik – Dom na głowie

18 i 28 września w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie odbędą się kameralne seanse filmu Wojciecha Zamecznika pt. Dom na głowie, który został opracowany przez reżysera i operatora Adama Palentę.

Wojciech Zamecznik, kadr z filmu „Dom na głowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Zamecznik, kadr z filmu „Dom na głowie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odkrywane po latach filmy amatorskie z czasu PRL urzekają swoją formą i niepowtarzalnym poczuciem humoru. Rzadko jednak ukazują one życie poza sferą publiczną. We wczesnym okresie PRL kamera filmowa nie była powszechnie dostępnym sprzętem. Dlatego też, odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika filmy z lat 1949-1966, są materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym.

W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, można zobaczyć żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Można prześledzić sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe.

Wśród odkrytych taśm znalazły się także filmy animowane i materiały eksperymentalne, powstałe w pracowni autora na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych lub na potrzeby innych projektów.

W swoim filmie Adam Palenta wykorzystał wybór z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu Archiwistyka społeczna w 2012 roku. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego.

Koncepcja i realizacja filmu: Adam Palenta
Współpraca: Julia Odnous
Muzyka: Marcin Masecki
Konsultacja merytoryczna: Juliusz Zamecznik, Monika Supruniuk
Produkcja: Fundacja Archeologia Fotografii, 2013
Czas trwania: 30 minut

Wojciech Zamecznik, Dom na głowie
Pokazy odbędą się 18 września (godz. 18.00) i 28 września (godz. 17.00) 2013 roku
Fundacja Archeologia Fotografii
ul. Andersa 13, klatka VII, domofon 112
Warszawa

Dodaj komentarz