• 2013-09-16

Şakir Gökçebağ – Der, Die, Das

Od 27 września w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu będzie można oglądać wystawę prac Şakir Gökçebağ pt. Der, Die, Das.

Şakir Gökçebağ, „Trans Layers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Şakir Gökçebağ, „Trans Layers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria Miejska Arsenał zaprasza na indywidualną wystawę tureckiego artysty Şakira Gökçebağ, zatytułowaną Der, Die, Das, której kuratorem jest René Block – jedna z najistotniejszych postaci związanych od prawie półwiecza ze światową sceną artystyczną. Block już w latach 60. pracował z takimi twórcami jak chociażby Joseph Beuys, Volf Vostell, Gerhard Richter czy Siegmar Polke. Obecnie intensywnie zajmuje się współczesną sztuką turecką.

Şakir Gökçebağ w Arsenale pokaże instalacje, nawiązujące relacje z zastaną przestrzenią. Inspirację artysta zawsze znajduje w rzeczywistości, która go otacza: w konkretnych przedmiotach użytkowych, w architekturze, w naturze, a także w abstrakcyjnych wzorach geometrycznych. Koncentrując się na powszechnie dostępnych rzeczach i wytrącając je z codziennych funkcji, artysta oferuje im nowe życie w zaskakujących konfiguracjach.

Sięga po węże ogrodowe, paski do spodni, klamerki do wieszania prania, miotły, kubły, parasole, dywany, buty, łyżki od odcedzania, różańce, przewody elektryczne i wtyczki, a nawet rolki papieru toaletowego – wydaje się, że jest w stanie zrobić sztukę z każdego przedmiotu, który wpadnie mu w ręce.

Kurator wystawy, René Block, podkreśla, że atutem twórczości Şakira Gökçebağ jest jej antyakademickość, a George Maciunas, czołowy artysta Fluxusu, którego imienia nagrodę turecki artysta otrzymał w 2012 roku, miałby – zdaniem Blocka – czystą radość, widząc to innowacyjne i humorystyczne wyobcowanie przedmiotów codziennego użytku.

Şakir Gökçebağ, urodził w się w 1965 roku w Denizli w płd-zach Turcji. W latach 1987-1990 studiował sztukę na Uniwersytecie Marmara w Stambule. W roku 1991 otrzymał stypendium artystyczne w Salzburgu, a w 1995 kontynuował edukację na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, gdzie rok później otrzymał nagrodę Markusa Lüpertza. Obecnie mieszka i pracuje w Hamburgu. Wystawie będzie towarzyszył katalog z tekstami Marty Smolińskiej i Sylwii Czubały oraz z fotografiami ukazującymi instalacje Gökçebağ w przestrzeniach Arsenału. Publikacja ukaże się w połowie października.

Kurator: René Block

Şakir Gökçebağ, Der, Die, Das
Wystawę można oglądać od 27 września do 20 października 2013 roku
Finisaż: 18 października 2013 roku, godz. 18.00
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

Dodaj komentarz