• 2013-09-16

Premiera nowego sezonu w Teatrze Nowym

Już 4 października we wrocławskim Teatrze Nowym na Scenie Grzegorzewskiego odbędzie się pierwsza premiera sezonu, którą rozpocznie spektakl Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię Bernarda-Marie Koltesa w reżyserii Michała Borczucha.

„Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię (źródło: mat. prasowe)

„Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię (źródło: mat. prasowe)

Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię to dyptyk teatralny inspirowany dwiema sztukami – bardzo rzadko goszczącego na polskich scenach – kultowego francuskiego dramatopisarza, poety i outsidera Bernarda-Marie Koltèsa. To świat uchwycony w chwili przemiany. Część pierwsza rozgrywa się w latach sześćdziesiątych na francuskiej prowincji. Z ogarniętej wojną Algierii powraca Mathilde i pragnie odzyskać znajdujący się w rękach brata rodzinny dom. Pozornie swojska prowincja coraz bardziej przesiąka obcą kulturą. Część druga rozgrywa się w portowych dokach, w strefie kolorowych imigrantów, ludzi wykorzenionych, wyrzuconych na brzeg obcego państwa i kultury. W tej właśnie przestrzeni niespodziewanie pojawia się biały biznesmen Maurice Koch i z niewiadomych przyczyn chce popełnić samobójstwo. W autorskim zestawieniu teatralnie odrębnych i niezależnych tekstów tworzy się opowieść o spotkaniu białego człowieka z człowiekiem kolorowym, Europejczyka z Innym, o ich lękach, fascynacjach i pożądaniu.

Nowa propozycja Teatru Nowego Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię była nominowana w 2013 roku do nagrody Paszporty Polityki. 

Spektakl Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię:
4 października 2013 r., godz. 19.00
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, Teatr Nowy we Wrocławiu

Dodaj komentarz