• 2013-09-16

Koreańska skrzypaczka rozpocznie sezon w Filharmonii Śląskiej

Inaugurację 69. sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach 20 września poprowadzi Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej oraz koreańska skrzypaczka- Soyoung Yoon.

Soyoung Yoon (źródło: mat. prasowe)

Soyoung Yoon (źródło: mat. prasowe)

Artyści pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wykonają wielką Symfonię psalmów Igora Strawińskiego, będącą w zasadzie zespołem utworów skomponowanych do tekstów różnych psalmów oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego. Dziś to jeden z najczęściej grywanych koncertów skrzypcowych, ale Leopold Auer zrezygnował z jego prawykonania, uznając utwór za niewykonalny. Podjął się pierwszego wykonania zachwycony utworem inny rosyjski wirtuoz, Adolf Brodski. L. Auer kiedy opanował spiętrzone trudności przyczynił się do ostatecznego sukcesu dzieła.

W Katowicach zmierzy się z nim nie byle kto, bo triumfatorka XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, utalentowana Koreanka Soyoung Yoon, która wcześniej zdobywała też laury tak prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jak w Indianapo­lis (2010), Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) oraz Piotra Czajkowskiego w Moskwie (2007).

Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej:
Wykonacy: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent, Soyoung Yoon – skrzypce (laureatka I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego), Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Igor Strawiński – Symfonia psalmów
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35

20 września 2013 r., godz. 19.00
ul. Zacisze 3, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego
Katowice

Dodaj komentarz