• 2013-09-16

Justyna Pennards-Sycz o poszukiwaniu Rzeczywistości

Od 5 września w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę malarstwa Justyny Pennards-Sycz pt. Poszukiwanie Rzeczywistości.

Justyna Pennards-Sycz, „W lewo”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justyna Pennards-Sycz, „W lewo”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt pt. Poszukiwanie Rzeczywistości stanowi rozwinięcie problematyki tożsamości jednostki w świetle tezy, że obiektywna rzeczywistość nie istnieje. Jest to forma artystycznej podróży po miejscach mniej lub bardziej realnych, w której artystka podejmuje rozważania na temat natury ludzkiej – zarówno w kontekście jej fizycznej, jak i duchowej formy.

Abstrakcyjne płótna zgromadzone na wystawie reprezentują naturalną tęsknotę człowieka za niezwykłością dnia codziennego – są próbą odpowiedzenia na pytanie o kolor, smak, zapach życia, które z czasem pokrywają się szarym cieniem banalności. Poszukiwanie Rzeczywistości jest akceptacją ograniczeń świata zewnętrznego, na gruncie których można zbudować własny dom.

Pierwsza wystawa Justyny Pennards-Sycz w Polsce jest wynikiem poszukiwań własnej przestrzeni w rzeczywistości pełnej sztucznych granic. Czasem absurdalna i groteskowa, chwilami pełna życia i radości – wielokrotna zmiana kraju zamieszkania była dla artystki możliwością zmierzenia się z pytaniem: Kim jestem?. Stanowiła ona również motor napędowy dalszego poszukiwania ukrytych znaczeń w otaczającym nas świecie.

Justyna Pennards-Sycz to malarka, ekonomistka i tłumaczka polskiego pochodzenia, aktywna działaczka grupy artystycznej Fundacja Absoluut w Amersfoot (Holandia). Wychowana w Gliwicach pod okiem nauczycieli akademickich, ojca astronoma i fizyka, oraz matki – chemiczki. W 1982 roku, ze względu na napiętą sytuację polityczną i gospodarczą kraju, rodzina podjęła decyzję o emigracji. Początkowo Niemcy, później Francja i Holandia. Wczesne próby twórcze oraz głęboko zakorzeniony przez rodzinę szacunek dla sztuki wysokiej zaowocowały studiami w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Utrechcie (specjalizacja: malarstwo) oraz dalszym rozwojem w duchu malarstwa abstrakcyjnego. Współautorka licznych projektów artystycznych, popularyzujących sztukę w przestrzeniach publicznych (m.in. Hotel Bloom, Livebuild).

Organizatorzy wystawy: Centrum Kultury Agora, Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej
Opieka kuratorska: Kama Wróbel

Justyna Pennards-Sycz, Poszukiwanie Rzeczywistości
Wernisaż: 20 września 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 16 października 2013 roku
Centrum Kultury Agora
ul. Serbska 5a
Wrocław

Dodaj komentarz