• 2013-09-16

Arcydzieła amerykańskiego kina z wytwórni Warner Bros. na 4. AFF

Wydarzeniem czwartej edycji American Film Festival będzie przegląd Arcydzieła amerykańskiego kina. 90 lat Warner Bros. Festiwal rozpocznie się 22 października we Wrocławiu.

Kadr z filmu „Co się zdarzyło Baby Jane?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Co się zdarzyło Baby Jane?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie sekcji znalazło się 14 produkcji – od pierwszego filmu dźwiękowego Śpiewak jazzbandu Alana Croslanda z 1927 roku po perfekcyjne wizualnie widowisko Christophera Nolana Incepcja sprzed trzech lat. Wszystkie filmy zostaną wyświetlone ze znakomitej jakości kopii cyfrowych.

W ramach przeglądu zostaną zaprezentowane jedne z najpopularniejszych filmów w historii, rzadko pokazywane na wielkim ekranie nieśmiertelne klasyki autorstwa mistrzów hollywoodzkiego kina, m.in. uwielbianą na całym świecie baśń Victora Fleminga Czarnoksiężnik z Oz z niezapomnianą Judy Garland, kpiący z amerykańskiego kina z czasu przełomu dźwiękowego musical Deszczowa piosenka Gene’a Kelly’ego i Stanleya Donena, słynny western komediowy Rio Bravo Howarda Hawksa z Johnem Waynem i Deanem Martinem, czy Tramwaj zwany pożądaniem Elii Kazana – wybitną adaptację dramatu Tennessee Williamsa z Marlonem Brando, Vivien Leigh i Kim Hunter.

Wrocławski przegląd będzie także okazją do obejrzenia kultowych filmów z lat 60. i 70., w tym Co się zdarzyło Baby Jane? – thrillera Roberta Aldricha z Bette Davis i Joan Crawford w genialnych rolach podstarzałych gwiazd Hollywoodu, dwóch arcydzieł Stanleya Kubricka – 2001: Odysei kosmicznej i Mechanicznej pomarańczy oraz jednego z najsłynniejszych i najbardziej przerażających horrorów w historii – Egzorcysty Williama Friedkina.

W programie także dwie rzadko pokazywane na dużym ekranie produkcje Stevena Spielberga z lat 80.: nakręcony na podstawie powieści Alice Walker Kolor purpury oraz rozgrywające się w czasie II wojny światowej Imperium słońca z młodziutkim Christianem Balem i Johnem Malkovichem; Co się wydarzyło w Madison County? Clinta Eastwooda z Meryl Streep oraz inspirowany opowiadaniem F. Scotta Fitzgeralda Ciekawy przypadek Benjamina Buttona Davida Finchera z Bradem Pittem w roli mężczyzny rodzącego się jako staruszek.

American Film Festival
22-27 października 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz