• 2013-09-14

Wschód Kina

Od 14 do 29 września lubelskie Warsztaty Kultury zapraszają na przegląd kinematografii Europy Wschodniej pt. Wschód Kina.

Wschód Kina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wschód Kina (źródło: materiały prasowe organizatora)

Integracje – Mediacje Wschód Kultury to poszukiwanie nowej formuły festiwalu ukazującego współczesne oblicze kultury i sztuki wszystkich krajów Partnerstwa Wschodniego. Jego program został stworzony w eksperymentalnym procesie wspólnotowego, partycypacyjnego budowania dzieła zbiorowego poprzez mediację i dialog pomiędzy artystami, animatorami, producentami z Europy Wschodniej i Zachodniej.

Zapowiedzią Festiwalu będzie wrześniowy przegląd mistrzowski – Wschód kina. Jego program został przygotowany przez filmoznawców z krajów Partnerstwa Wschodniego, z zamiarem ukazania nieznanej rzeczywistości Europy Wschodniej zarówno tej teraźniejszej, jak i przeszłej. Przeniesienie punktu ciężkości na poznawanie wschodnich tradycji, obyczajów i codziennych problemów przeciętnych mieszkańców wydaje się mieć o wiele większe walory edukacyjno-kulturoznawcze aniżeli tworzenie kolejnego kanonu filmów najważniejszych z punktu widzenia historii kina. Z drugiej strony organizatorzy chcieli pokazać filmy wybitne lub przynajmniej bardzo ważne, realizowane przez reżyserów doskonale znanych światowej publiczności. Dlatego obecność w przeglądzie mistrzów takich jak Eisenstein, Tarkowski czy Paradżanow wydaje się koniecznością, a mówienie o wschodniej kinematografii bez nich wydaje się nieporozumieniem. Ich obrazy przeniosą widzów w czasie, przybliżając  istotne dla zrozumienia wschodniej mentalności i kultury postaci i wydarzenia. Na reprezentantów młodszych pokoleń filmowców wybrao Loźnicę i Dworcewoia, dzięki którym widzowie poznają blaski i cienie życia mieszkańców współczesnej Rosji i Kazachstanu.

Harmonogram:

  • 14 września, godz. 18.00 – Cienie zapomnianych przodków (1964), reż. Siergiej Paradżanow / ZSRR, 97 minut
  • 15 września, godz. 18.00 Barwy granatu (1968), reż. Siergiej Paradżanow / ZSRR, 79 minut
  • 21 września, godz. 18.00 Schody (1987), reż. Zbigniew Rybczyński / USA, Wielka Brytania, 25 minut
    Pancernik Potiomkin (1925), reż. Siergiej Eisenstein / ZSRR, 75 minut
  • 22 września, godz. 18.00 Andriej Rublow (1966), reż. Andriej Tarkowski / ZSRR, 165 minut
  • 28 września, godz. 18.00 Szczęście ty moje (2010), reż. Siergiej Łoźnica / Holandia, Niemcy, Ukraina, 127 minut
  • 29 września, godz. 18.00 Tulpan (2008), reż. Siergiej Dworcewoj / Niemcy, Polska, Rosja, Szwajcaria, Włochy, Kazachstan, 100 minut

Wschód Kina powstał w ramach przygotowań do projektu Wschód Kultury/ Integracje Mediacje.

Przegląd kinematografii Europy Wschodniej Wschód Kina
14-29 września 2013 r.
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz