• 2013-09-14

Wax Music podczas tegorocznej Warszawskiej Jesieni

Polska premiera Wax Music, najnowszej kompozycji Pawła Mykietyna inspirowanej pierwszym w historii nośnikiem dźwięku, odbędzie się 23 września podczas tegorocznej, 56. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Stopklatka z reportażu próby do „Wax Music" Pawła Mykietyna (źródło: mat. Narodowego Instytutu Audiowizualnego)

Stopklatka z reportażu próby do „Wax Music" Pawła Mykietyna (źródło: mat. Narodowego Instytutu Audiowizualnego)

Utwór został skomponowany z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był wynaleziony pod koniec XIX wieku wałek woskowy do fonografu T. A. Edisona. Światowe prawykonanie Wax Music odbyło się w marcu tego roku w Brukseli podczas What’s Next Festival będącego częścią Ars Musica International Contemporary Music Festival.

W kompozycji Wax Music Paweł Mykietyn łączy analogowe nośniki dźwięku z cyfrowym komunikatem. W 2012 roku na dwanaście wałków naniesiona została, zrealizowana w studiu muzyki elektronicznej, warstwa dźwiękowa o łącznej długości 24 minut, zbudowana z dźwięków nieistniejących w naturze w czasie, kiedy wałki były w powszechnym użyciu. Podczas koncertu dźwięki będą odtwarzane przez dwa fonografy obsługiwane przez Tobiasa Valentina Webera, których synchronizacja jest ściśle przewidziana w partyturze. Mechanicznej, wałkowej muzyce towarzyszyć będzie fortepian, za którym zasiądzie Barbara Drążkowska. Koordynatorem nagrania była Adelajda Merchán-Drążkowska.

Z uwagi na nietrwałość wałków, które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem, gdy dotyka je igła maszyny Edisona, liczba wykonań utworu jest ograniczona, a każde kolejne wykonanie będzie się różniło od poprzedniego. Tym samym Wax Music łączy przeszłość ze współczesnością, pokazując bardzo egzystencjalny obraz muzyki i jej przemijanie.

Polska premiera utworu Wax Music:
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
23 września 2013 r., godz. 19.30
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dodaj komentarz