Kaja Dobrowolska w obliczu obrazów z przeszłości

13 września w Galerii FF w Łodzi można oglądać wystawę prac Kai Dobrowolskiej pt. Memory Box. W połowie lat 90. za sprawą DVD w ciągu jednej nocy z domów, galerii i szkół zniknął standard VHS. Nośnik dający powszechny dostęp do zachodnich filmów, nagrań z rodzinnych imprez, pornografii oraz wideo-artu zaginął, by już nigdy nie powrócić.

Kaja Dobrowolska, „Memory Box”, VHS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaja Dobrowolska, „Memory Box”, VHS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaja Dobrowolska w cyklu Memory Box sięga do rodzinnego archiwum filmów wideo. Artystka zbiera, rekonfiguruje, przeciwstawia i na nowo rozporządza obrazami z przeszłości. Doskonale udaje jej się przekroczyć zarówno prywatny charakter materiału źródłowego, jak i typowe dla działań na archiwach nostalgiczne fetyszyzowanie przebrzmiałego medium.

Kaja odnajduje w obrazie z taśmy magnetycznej coś więcej niż tylko znak czasu. Dzięki cyfrowemu procesowi digitalizacji i refotografii kadry z filmów VHS zyskują oryginalne walory malarskie. Obok procesu technologicznego zwraca uwagę interpretacja, precyzyjne decyzje o wyborze konkretnych kompozycji, postaci i obiektów. Lolitki, pończochy, czarna beemka i lśniący jamnik gładkowłosy budują tajemniczą konstelację niezwykle nasyconych przedstawień spod znaku archeologii najnowszej historii obrazów.

Kuba Bąk

Kaja Dobrowolska (ur. 1984, Kraków) zajmuje się głównie fotografią i wideo, eksperymentuje, łącząc obraz z dźwiękiem. Studiowała fotografię w Łódzkiej Szkole Filmowej, przygotowuje się do obrony dyplomu w pracowni prof. Grzegorza Przyborka. Prezentowała swoje prace m.in. na wystawach w Muzeum Współczesnym Wrocław (2011) i Bunkrze Sztuki (2012). Praca Memory Box była nagrodzona wyróżnieniem w konkursie SHOWOFF dla debiutujących fotografów, organizowanym przez Miesiąc Fotografii w Krakowie i prezentowana w Galerii AS.

Kaja Dobrowolska, Memory Box
Wernisaż: 13 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 października 2013 roku
Galeria FF
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz