• 2013-09-14

O historii ruchu teatru w Instytucie Grotowskiego

20 września w ramach seminariów letnich Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie wykład otwarty prof. Paula Allaina z University of Kent w Canterbury.

Dariusz Kosiński, Paul Allain, fot. M. Zakrzewski (źródło: mat. prasowe)

Dariusz Kosiński, Paul Allain, fot. M. Zakrzewski (źródło: mat. prasowe)

Paul Allain w wykładzie pod tytułem A Short History of Movement in the Theatre skoncentruje się na kwestiach ruchu we współczesnym teatrze. Swe rozważania rozpocznie od przybliżenia ruchu rytualnego i jego wpływu na takich twórców jak Jiří Kylián z Nederlands Dance Theatre czy Jerzy Grotowski. Następnie prześledzi ewolucję, jaką przeszedł teatr ruchu – zaczynając od poszukiwań twórców teatru tańca w latach sześćdziesiątych, a kończąc na roli treningu we współczesnych teatrze fizycznym oraz wirtuozerii w sztuce cyrkowej. W swym bogato ilustrowanym wystąpieniu Allain odwoła się również do własnego doświadczenia wyniesionego m.in. ze współpracy z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, z zespołem Tadashiego Suzukiego, a także Royal Shakespeare Company, Royal Court i Teatrem Narodowym w Wielkiej Brytanii. Na koniec zastanowi się, czy tracimy kontakt z naszym ciałem i ruchem; jeśli tak, czy fakt ten wpływa w jakiś sposób na teatr i współczesnego performera. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim.

Seminaria letnie Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań to program wykładów i warsztatów w języku angielskim adresowany do osób zainteresowanych teatrem i performansem, chcących we współpracy z wybitnymi naukowcami poszerzyć swoją wiedzę. Uczestnicy w trakcie kursu pogłębiają umiejętność krytycznej analizy współczesnej kultury oraz poznają tradycje i współczesność teatru polskiego, w tym dokonania Jerzego Grotowskiego.

Kursowi The Contemporary Performer: Practice meets Theory, East meets West (Współczesny performer. Praktyka spotyka teorię, Wschód spotyka Zachód) prowadzonemu przez prof. Paula Allaina towarzyszyć będzie cykl wykładów prof. Dariusza Kosińskiego (Uniwersytet Jagielloński; Instytut im. Jerzego Grotowskiego) zatytułowany The Performers of Poland (Performerzy Polski). W ich trakcie zarysowana zostanie interpretacja polskiej kultury jako performansu, która następnie będzie rozwijana poprzez omówienie dokonań czterech wiodących postaci polskiej kultury: Adama Mickiewicza, Jana Pawła II, Witolda Gombrowicza i Jerzego Grotowskiego.

Wykład prowadzony będzie w języku angielskim. Wstęp wolny, miejsce: Sala Kinowa Instytutu Grotowskiego, 20.09.2013, godz. 18:00.

A Short History of Movement in the Theatre:
20 września 2013 r., godz. 18.00
ul. Na Grobli 30/32, Sala Kinowa Instytutu Grotowskiego
Wrocław

Dodaj komentarz