• 2013-09-14

David Bowie i Ziggy Stardust na Avant Art Film, czyli kultowe filmy o muzyce i sztuce

Już po raz drugi podczas październikowego Avant Art Festival we Wrocławiu będzie można obejrzeć najciekawsze dokumenty i fabuły nagradzane na festiwalach międzynarodowych.

„Legenda Kaspara Hausera" (źródło: mat. prasowe)

„Legenda Kaspara Hausera" (źródło: mat. prasowe)

Szalony techno-western, czyli Legenda Kaspara Hausera, premiera kinowa filmu Ziggy Stardust z Davidem Bowie, rewolucja punkowa w Afryce, świat radzieckiej elektroniki, dokument o Pussy Riot czy Faust Sokurowa to tylko niektóre hasła 2. edycji Avant Art Film.

W tym roku formuła Avant Art Film została poszerzona – to już nie tylko obrazy dotyczące artystów z danego kraju, jak to miało miejsce w 2012 roku, ale składający się z kilkunastu propozycji cykl prezentacji filmów dotyczących muzyki, sztuki i kultury z całego świata. Nie ma tu ograniczeń gatunkowych – w programie znajdują się zarówno dokumenty, jak i fabuły. Pojawią się filmy o wybitnych dla światowej sztuki i muzyki postaciach, a także dokumenty o interesujących nurtach i zjawiskach kulturalnych.

Podczas 2. Avant Art Film będzie można zobaczyć m.in. Ziggy Stardust and the Spiders From Mars (reż. D.A. Pennebaker, Wielka Brytania 1973) – jeden z najważniejszych dokumentów w historii muzyki rockowej. To opowieść o sławie, a także o konflikcie wyobrażeń i rzeczywistości z nią związanych. 3 lipca 1973 roku David Bowie, androgeniczny król glamu, zaskoczył swoich fanów i własny zespół, ogłaszając podczas koncertu w londyńskim Hammersmith Odeon, że będzie to jego ostatni występ. Pokaz Ziggy Stardust and the Spiders From Mars podczas Avant Art Festival będzie pierwszym oficjalnym pokazem kinowym tego filmu w Polsce.

W programie przeglądu znalazł się również film Elektro Moskwa (Elektro Moskva, Austria 2013) w reżyserii duetu dj-skiego, wyświetlany podczas tegorocznej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Dominik Spritzendorfer i Elena Tikhonova zabierają widzów w podróż po fascynującym świecie radzieckiej elektroniki, futurystycznych syntezatorów i eksperymentalnej muzyki. To elektroniczna baśń o pomysłowości i praktycznej wyobraźni wolnych umysłów, które były zmuszone do tworzenia w systemie zamkniętym za żelazną kurtyną.

O ruchu punkowym w Afryce na tle współczesnych przewrotów polityczno – społecznych Mozambiku, Zimbabwe i RPA opowie z kolei obraz Punk z Afryki (Punk In Africa, reż. Keith Jones, Deon Maas, RPA/Czechy/Mozambik/Zimbabwe 2012). Film przedstawia historię początków undergroundowego rocka w Johannesburgu w latach 70-tych ubiegłego stulecia, ukazuje pierwsze punkowe zespoły, które powstały w czasach protestów w Soweto, przybliża walczące z Apartheidem hardcore’owe i post-punkowe grupy z lat 80-tych, przedstawia też współczesnych punkowych muzyków, którzy wciąż żyją dziedzictwem swoich buntowniczych pionierów.

Pussy riot. Modlitwa punka (Pussy Riot. A Punk’s Prayer, reż. Mike Lerner, Maxim Pozdorowkin, Rosja / Wielka Brytania 2012), czyli kronika protestu grupy Pussy Riot i opowieść o tym, jak jej członkinie stały się globalnymi ikonami walki o wolność słowa. Do pozycji obowiązkowych podczas przeglądu należy niewątpliwie Faust (Faust, Rosja 2011) w reżyserii kultowego rosyjskiego reżysera – Aleksandra Sokurowa. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy – bohaterami poprzednich części byli: Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito.

Warto zobaczyć również Legendę Kaspara Hausera (La leggenda di Kaspar Hauser, reż. Davide Manuli, Włochy 2012) – szalony techno-western rozgrywający się w apokaliptycznej scenerii, wypełniony muzyką francuskiego wirtuoza elektroniki DJ-a Vitalica. Film jest surrealistyczną wariacją na temat tajemniczej postaci Kaspara Hausera, która w XIX wieku nagle pojawiła się na ulicach Norymbergi.

6. edycja Avant Art Festival 2013 | Rosja:
od 4 do 13 października 2013 roku
Wrocław

Dodaj komentarz