• 2013-09-13

Świętuj w Łodzi 119. urodziny Juliana Tuwima

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza 14 września na świętowanie 119. urodzin Juliana Tuwima. Jeden z najwybitniejszych polskich poetów, którego wiersze już od dwudziestolecia międzywojennego wciąż towarzyszą kolejnym pokoleniom starszych i młodszych czytelników, urodził się przy ul. Kilińskiego 63 w 1894 roku właśnie w Łodzi.

Stefania i Julian Tuwimowie oraz Irena Tuwim i jej mąż Julian Stawiński, Toronto 1945, fot. ze zbiorów Muzeum Literatury (prezentowane w Gabinecie Juliana Tuwima w Muzeum Miasta Łodzi)

Stefania i Julian Tuwimowie oraz Irena Tuwim i jej mąż Julian Stawiński, Toronto 1945, fot. ze zbiorów Muzeum Literatury (prezentowane w Gabinecie Juliana Tuwima w Muzeum Miasta Łodzi)

Julian Tuwim w swoim poemacie Kwiaty Polskie opowiadał o tym, jak wyglądało życie w Łodzi w czasach jego młodości. Wśród opisów ulic, domów, ludzi i ich zwyczajów znalazł się też opis prawdziwie łódzkiego pikniku. Poeta z sentymentem wymienia rzeczy do jedzenia, które w jednym z łódzkich parków na białych, tkanych przez szpinerów obrusach układają córki majstrów. Na podstawie jego opisu Muzeum postarało się odtworzyć menu i atmosferę tych spotkań.

Wszystkich, którzy zechcą świętować 119. urodziny poety, Muzeum zaprasza na piknik, w czasie którego będzie można m.in.:

  • przekonać się, jak smakowały kiedyś popularne wśród mieszkańców miasta rachatłukum, czy hopjesy i tradycyjne bajgle (pokaz ich przygotowania o godz. 12.30)
  • napić się kwasu chlebowego albo wody sodowej z zabytkowego saturatora
  • zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów MMŁ dotyczące spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi
  • obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów
  • wziąć udział w warsztatach plastycznych rzeźbienia z warzyw lub w grach literackich
  • odwiedzić gabinet poety i wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie Łódź Juliana Tuwima (godz. 15.00).
  • w tymczasowej czytelni poczytać książki Juliana Tuwima i dotyczące jego twórczości, a na pamiątkę zrobić sobie przypinkę z Tuwimem
  • albo po prostu wspólnie spędzić czas przy najpiękniejszych piosenkach do słów Tuwima.

W Roku Juliana Tuwima Muzeum Miasta Łodzi szczególnie zaprasza do odwiedzenia symbolicznego gabinetu urodzonego w Łodzi poety. Pokój z pamiątkami związanymi z Tuwimem znajduje się obok innych gabinetów słynnych łodzian. Zgromadzone tu zostały literackie ślady poety. Jest tu jego pióro firmy Parker czy skórzana teczka na papeterię z papierami listowymi sygnowanymi imieniem i nazwiskiem autora. Najcenniejszą część ekspozycji stanowią rękopisy i maszynopisy, m.in. trzech artykułów nigdy nie publikowanych w Polsce, listu do Artura Rubinsteina a także fragmenty Kwiatów polskich z odręcznymi dopiskami i wyjaśnieniami poety. Na wystawie prezentowane są także listy i książki z dedykacjami, zdjęcia z ukochaną żoną Stefanią i córką Ewą, a także z psem Dżońciem, z przyjaciółmi i znajomymi, m.in. z grupy Skamander, pochodzące zbiorów Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Literatury w Warszawie.

Urodziny Juliana Tuwima
14 września 2013 roku
Łódź

Dodaj komentarz