• 2013-09-13

Polskie filmy na Festiwalu Filmów LET’S CEE 2013

Od 13 do 21 września w wiedeńskich kinach Urania i Actor’s Studio potrwa LET’S CEE Film Festival, prezentujący kinematografię krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Kadr z filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Macieja Cuske, Thierry’ego Paladino, Marcina Sautera, Piotra Stasika (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Macieja Cuske, Thierry’ego Paladino, Marcina Sautera, Piotra Stasika (źródło: materiały prasowe organizatora)

To już druga edycja wiedeńskiego festiwalu filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych LET’S CEE Film Festival. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, że wszystkie pochodzą z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W bogatym programie dziewięciodniowego festiwalu nie zabraknie polskich akcentów.

W ramach festiwalu pokazanych zostanie ponad 60 filmów. Większość z nich to austriackie premiery prezentowane z udziałem zagranicznych gości: reżyserów, producentów, aktorów oraz krytyków filmowych. W tym roku będą wśród nich m.in. Agnieszka Marczewska, Wojciech Marczewski, Allan Starski oraz Tomasz Raczek. Prezentowane produkcje filmowe z trudem przebijają się na światowe ekrany. Wiedeński festiwal ma to zmienić.

Tegoroczne motto festiwalu brzmi Come together, a jeden z punktów programu nazwano Fokus na Polskę. To znaczy, że polskiej sztuce filmowej Wiedeń poświęci wyjątkową uwagę.

W konkursie filmu fabularnego LET’S CEE znalazł się dramat W imię… Małgorzaty Szumowskiej, opowiadający o księdzu zmagającym się ze swoim homoseksualizmem oraz dwie polsko-czesko-słowackie koprodukcje: W cieniu Davida Ondříčka oraz Konfident Juraja Nvoty z wybitną kreacją Macieja Stuhra. W konkursie filmu dokumentalnego pojawi się natomiast dokument Fuck for forest w reżyserii Michała Marczaka.

Polskie filmy na festiwalu to:

 • Mój rower Piotra Trzaskalskiego (14 września, godz. 19.00, Actor’s 1 Kino)
 • W imię… Małgorzaty Szumowskiej (17 września, godz. 19.00, Urania Kino)
 • Imagine Andrzeja Jakimowskiego (18 września, godz. 14.00, Urania Kino)
 • Fuck for forest Michała Marczaka (18 września, godz. 22.30, Urania Kino i 19 września, godz. 22.00, Actor’s 1 Kino)
 • Ucieczka z kina Wolność Wojciecha Marczewskiego (19 września, godz. 21.15, Actor’s 2 Kino)
 • Urodziny Macieja Sobieszczańskiego (20 września, godz. 10.00, Actor’s 2 Kino)
 • Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie! Macieja Cuske, Thierry’ego Paladino, Marcina Sautera, Piotra Stasika (20 września, godz. 10.00, Actor’s 2 Kino)
 • Oj Boże, drogi Boże Julii Popławskiej (20 września, godz. 10.00, Actor’s 2 Kino)
 • 3 dni wolności Łukasza Borowskiego (20 września, godz. 20.00, Actor’s 2 Kino)
 • Glasgow Piotra Subbotko (20 września, godz. 20.30, Actor’s 2 Kino)
 • Papparazi Piotra Bernasia (20 września, godz. 20.30, Actor’s 2 Kino)

oraz polskie filmy dla dzieci z lat 1954-2013 m.in. Zaczarowany ołówek – katastrofa w górach, Kolorowy świat pacyka – Lew w kwiatki, Fantastyczny sklep z kwiatami Pawła Partyki, Cyrk Włodzimierza Haupa, Zajączek Parauszek Krzysztofa Brzozowskiego i Jacka Łechtańskiego.

LET’S CEE Festiwal Fimowy
13-21 września 2013 r.
Kino Urania, Actor’s Studio
Wiedeń

Dodaj komentarz