• 2013-09-13

Krystyna Piotrowska zaplecie włosy w Krakowie

Od 17 października w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Krystyny Piotrowskiej pt. Jej włosy.

Krystyna Piotrowska, „Jej włosy”, 2011, wideo, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krystyna Piotrowska, „Jej włosy”, 2011, wideo, dzięki uprzejmości artystki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na indywidualnej wystawie Krystyny Piotrowskiej zostanie zaprezentowane wideo, obiekt oraz instalacja. Mimo tak różnych mediów, z których korzysta, wyłącznym tematem jej realizacji są włosy. W swoich pracach artystka ukazuje ich znaczenie w kontekście kulturowym. Włosy kojarzą się z pięknem – mogą być wizytówką kobiety, równocześnie jednak ze względu na ładunek erotyczny, jaki zawierają, ich obraz w kulturze jest niejednoznaczny. Inny wątek wystawy ściśle łączy się z pochodzeniem artystki. W judaizmie kobiece włosy powinny być ukryte pod chustą, w najbardziej ortodoksyjnej wersji są golone i zastępowane peruką.

W dwuczęściowym wideo Jej włosy widzimy kobiety, którym artystka zaplata włosy, po czym uwalniają się one z krępujących je splotów. To symbol ograniczeń kulturowych i obyczajowych, nakładanych na kobiety. Całość wystawy dopełnia obiekt Dywan wykonany z różnokolorowych włosów. Odsyła on do wydarzeń z historii – Holokaustu i obrazów, które znamy z obozów koncentracyjnych.

Widok obciętych włosów bardzo często powoduje w nas uczucie wstrętu. Dywan jako przedmiot jest częścią naszej codzienności. Podobną rolę odgrywa wzór na ścianie wykonany za pomocą wałka malarskiego. Na jego tle umieszczony jest długi, wijący się warkocz. Całość sprawia wrażenie zaaranżowanego wnętrza mieszkalnego. Umieszczenie prac wykonanych z włosów w takiej przestrzeni jest próbą oswojenia widza z ich widokiem i znaczeniem, jakie ze sobą niosą po doświadczeniach XX wieku – z Holokaustem, śmiercią i podporządkowaniem.

Kurator: Monika Kozioł

Krystyna Piotrowska, Jej włosy
Wernisaż: 17 października 2013 roku
Wystawa potrwa do 26 stycznia 2013 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, Galeria Alfa
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz