• 2013-09-13

Julita Malinowska – Solitarity beach

Od 12 września w Galerii Sztuki Współczesnej Arttrakt we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę malarstwa Julity Malinowskiej pt. Solitary beach. Na blisko trzydziestu obrazach artystka, wychodząc od scen zaobserwowanych na plaży, pokazuje nam uchwyconą atmosferę samotności człowieka pośród innych.

Julita Malnowska, „Odchodzenie”, 2011, 150x200cm, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Julita Malnowska, „Odchodzenie”, 2011, 150x200cm, olej na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plażowa zabawa czy wypoczynek, w których uczestniczą bohaterowie płócien Julity Malinowskiej, to właściwie kadry fotograficzne czy migawki z filmów wideo uchwycone za pomocą pędzla. Dzięki temu można zobaczyć staranną rejestrację zwyczajnych sytuacji czy gestów, które poprzez skontrastowanie z pustką, jakie tworzą tła tych prac, przenoszą nas z obszaru plażowego podglądania sąsiadów niemalże na scenę teatralną. Możemy zatem oglądać zaobserwowane na plaży sytuacje, na bazie których Malinowska pokazuje relacje międzyludzkie, które są jednak dalekie od tych, jakie byśmy mogli oczekiwać.

Julita Malinowska urodziła się w 1979 r. w Otwocku. Studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 2005 roku. W 2011 roku ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie na ASP w Krakowie.

Artystka była wielokrotnie nagradzana. Zajęła II miejsce w konkursie Samsung Art Master (2005). Otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2006) oraz Stypendium Fundacji Pro Artibus Artist in residence w Finlandii (2008). Artystka brała udział w blisko stu wystawach zbiorowych indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują w licznych kolekcjach w kraju oraz za granicą.

Julita Malinowska, Solitary beach
Wernisaż: 12 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 28 września 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Arttrakt
ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
Wrocław

Dodaj komentarz