• 2013-09-13

Architekci Gliwic

Tegoroczne XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbędą się 21 i 22 września, to wyjątkowa okazja do spotkania z architekturą najwyższej próby i jej twórcami.

Architekci Gliwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

Architekci Gliwic (źródło: materiały prasowe organizatora)

XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to wyjątkowa okazja do spotkania z architekturą najwyższej próby i jej twórcami, którzy na co dzień kryją się w cieniu własnych, budzących podziw realizacji. Erich Mendelsohn, Max Fleischer, Karl Schabik, Emil i Georg Zillmannowie, Karl Mayr i Dominikus Böhm, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, Zygmunt Majerski, Kazimierz Wejchert – tych wybitnych architektów łączą… Gliwice. Miasto znalazło się na twórczej drodze każdego z nich, czego rezultatem są wyjątkowe, często nowatorskie rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne. Ich śladami poprowadzi pięć tras tematycznych: W świecie budowli ceglanych, Królowie architektury wielkiego przemysłu, Śladami wielkiej osi, Starówka – stara czy nowa? i Miasto Akademickie.

Tegoroczna edycja Dni Dziedzictwa wieńczy projekt Gliwice na ich drodze zrealizowany w ostatnich miesiącach przez Muzeum w Gliwicach. Obejmował on cykl wykładów poświęconych ważnym dla miasta architektom i ich dziełom. Na kanwie tych prelekcji Muzeum wydało wzbogaconą unikalnym materiałem ikonograficznym książkę pt.: Gliwice na ich drodze. Publikacja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w niedzielę, 22 września, podczas panelu dyskusyjnego Nowoczesność a dobra kontynuacja. Odbędzie się on na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w budynku dawnego kinoteatru X. W spotkaniu wezmą udział autorzy zamieszczonych w książce tekstów.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach GDDK jest bezpłatny.

Dni Dziedzictwa Kulturowego zakończy panel dyskusyjny Nowoczesność a dobra kontynuacja. W spotkaniu, połączonym z promocją książki Gliwice na ich drodze, wydanej przez Muzeum w Gliwicach, wezmą udział autorzy publikacji.

XI Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego: Architekci Gliwic  
21-22 września 2013 r.
Gliwice

Dodaj komentarz