• 2013-09-13

Mocny polski akcent na inaugurację Sacrum Profanum

Tymon Tymański, Marcin Gałązka, Maciej Cieślak, Patrick The Pan, Michał Dymny i Piotr Aleksander Nowak – to polscy gitarzyści, którzy zagrają w Adrian Utley’s Guitar Orchestra 15 września w ramach krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum.

Sacrum Profanum, logo (źródło: mat. prasowe)

Sacrum Profanum, logo (źródło: mat. prasowe)

Adrian Utley chciał, żeby podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum u jego boku zagrali także krakowscy i polscy krajowi artyści.

W alternatywnej reinterpretacji In C Terry’ego Riley’a w wykonaniu undergroundowego bristolskiego składu nie mogło zabraknąć polskich muzyków, którzy zagospodarowali najróżniejsze muzyczne nisze w Polsce. Wszechstronny muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor, poeta, prozaik, wreszcie lider i założyciel legendarnych kapel Miłość i Kury – Tymon Tymański – jak mało kto w naszym kraju pasuje do tego obrazoburczego i jazgotliwego traktowania klasyki. Jak rozprawił się z jazzem można posłuchać na płytach Tymański Yass Ensamble. Razem z Tymonem – jego prawa ręka w Tymon & the Transistors – Marcin Gałązka, obaj stanowią podstawę kompozytorsko-producencką zespołu. Za wiosło chwyci także Maciej Cieślak, lider i założyciel Ścianki – jednej z najważniejszych polskich kapel gitarowych. Obok Artura Rojka i Mietalla Walusia współtworzył nieodżałowany Lenny Valentino. Ostatnio porzucił przester na rzecz akustycznego grania z kwartetem Cieślak i Księżniczki.

W składzie Adrian Utley’s Guitar Orchestra zagra również Patrick the Pan, który zdobywa polską publiczność melodyjnymi i pełnymi melancholii piosenkami, w których przebojowość łączy się z nostalgią. Michał Dymny improwizuje grając sonorystycznie na preparowanej gitarze elektrycznej. Jest czynnym twórcą krakowskiej sceny powstałej wokół cyklu koncertów Muzykoterapia, występował m.in. na festiwalach Unsound i Audio Art. Piotr Aleksander Nowak lub P.A.N. instrumenty lutnicze – nie tylko gra na gitarach, ale przede wszystkim tworzy je w swej pracowni lutniczej. Jest także liderem zespołu Duch, który pod hasłem akustronika gra ciężkie brzmienia elektroniczne na instrumentach akustycznych.

Do wspólnego grania zaprosił również Pianohooligana, z którym dwa lata temu, podczas finału Sacrum Profanum, reinterpretował kompozycję Steve’a Reicha. Piotr Orzechowski i Adrian Utley poznali się przed koncertem Reich 75 w 2011 roku. Razem zagrali improwizowaną wariację na temat Electric Guitar Phase Steve’a Reich’a. Orzechowski używa pseudonimu Pianohooligan, pod którym wydał debiutancką płytę Experiment: Penderecki z fortepianowymi wariacjami na temat awangardowych kompozycji mistrza. 27 sierpnia ukazał się kolejny debiut płytowy z jego udziałem, tym razem High Definition Quartet Hopasa.

Tegoroczny festiwal Sacrum Profanum otworzy koncert TRANCE/PULSE!, na który złożą się projekty liderów zespołu Portishead: Beak oraz Adrian Utley Guitar Orchestra, a także futurystyczna instalacja HIVE Tyondai’a Braxtona. Od 16 do 21 września publiczność czeka sześć koncertów: zderzenie klasyki z rockiem, ambientem i popem. W roli głównej – muzyka największych artystów naszych czasów: Franka Zappy, Briana Eno, Aphex Twina, Laurie Anderson. W finale koncert Polish Icons 2. Lutosławski. Z utworami mistrza zmierzą się artyści związani m.in. z kultowymi wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel.

Sacrum Profanum
od 15 do 22 września 2013 roku
Kraków

Koncert Adrian Utley Guitar Orchestra
15 września 2013 roku
ul. Rajska 12, Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz