Tajemnica życia i sztuki Caravaggia

25 września nakładem wydawnictwa Muza SA ukaże się powieść Tilmana Röhriga pt. Tajemnica Caravaggia.

Tilman Röhrig „Tajemnica Caravaggia” (źródło: materiały prasowe)

Tilman Röhrig „Tajemnica Caravaggia” (źródło: materiały prasowe)

Michelangelo Merisi da Caravaggio został zapamiętany jako reformator sztuki renesansu oraz kontrowersyjny malarz o awanturniczym usposobieniu. Jego niepokorna natura zaprowadziła go na szczyt sławy, ale przysporzyła mu również wielu wrogów. W powieści Tajemnica Caravaggia Tilman Röhrig opisuje burzliwe życie artysty, które od czasów dzieciństwa aż do śmierci wypełnione było ciężką pracą i zmaganiem ze sobą.

Tajemnica Caravaggia pokazuje nierozerwalny związek kontrowersyjnego życia malarza i jego twórczości. Caravaggio, wbrew zasadom malarstwa renesansowego, stosował wyrazisty światłocień i pokazywał, że ciało ludzkie nie jest idealne. Malował zarówno sceny codzienne, jak i portrety świętych, ale do pozowania zatrudniał wyłącznie prostych ludzi, a nawet kobiety lekkich obyczajów. Również w życiu społecznym nie stosował się do obowiązujących reguł postępowania: nie uznawał bezwzględnego autorytetu swoich nauczycieli, sprzeciwiał się zakazowi pokazywania w sztuce nagiego ciała. Röhrig przedstawia Michelangelo jako człowieka namiętnego i rozdartego, zmagającego się ze swoją biseksualną naturą. Malarz stara się o uznanie współczesnych i walczy z wrogami, którzy ścigają go do jego ostatnich dni. Książka Röhriga pokazuje życie twórcy rozgrywające się w burzliwych czasach odkryć kopernikańskich, procesu Giordana Bruna i inkwizycji, w których utrwalony obraz świata zmieniał się na coraz mniej oczywisty.

Powieść może być czytana jako narracyjny przewodnik po twórczości malarza. Pasjonaci historii sztuki znajdą w książce opis warsztatu mistrza oraz ciekawostki na temat okoliczności powstawania słynnych obrazów. Natomiast wielbicieli kryminalnych zagadek zainteresuje motyw zbrodni, która stanowi oś zwrotną wydarzeń w powieści. Dlaczego Merisi musiał uciekać z Rzymu i kto był największą miłością jego życia? Tajemnica Caravaggia czeka na odkrycie.

Tilman Röhrig urodził się w 1945 roku, jest autorem bestsellerowych powieści historycznych i biograficznych, które zostały przetłumaczone na dziewięć języków. Jest również laureatem licznych nagród literackich, między innymi Friedrich-Bödecker-Preis oraz KölnLiteraturPreis. W Niemczech Röhrig ceniony jest szczególnie za wkład w rozwój literatury młodzieżowej, w której porusza ważne tematy z dziedziny polityki, nie daje jednak gotowych rozwiązań ideologicznych, lecz zachęca do szukania własnych odpowiedzi.

Tilman Röhrig Tajemnica Caravaggia
Premiera: 25 września 2013 roku
Muza SA

Dodaj komentarz