• 2013-09-12

Różne media – różne Spojrzenia 2013

Od 13 września w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie będzie można oglądać wystawę konkursową pt. Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank.

Tymek Borowski, „Autoportret”, akryl i wydruki cyfrowe na płótnie, 150x190cm, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tymek Borowski, „Autoportret”, akryl i wydruki cyfrowe na płótnie, 150x190cm, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz szósty Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę konkursową Spojrzenia 2013 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank, prezentującą najciekawszych młodych, lecz uznanych już artystów polskich. Inaczej niż w poprzednich edycjach finalistów jest pięciu, a wszystkie prace na wystawie to pokazy premierowe.

Artyści wybrani przez komitet nominujący złożony z krytyków sztuki i kuratorów to Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Urodzeni pomiędzy 1977 a 1985 rokiem, reprezentują Warszawę, Poznań i Kraków. Ich najnowsze projekty są efektem pracy ostatnich miesięcy, ale skupiają się w nich zainteresowania i doświadczenia z ostatnich dwóch lat. I choć wybrana piątka nie miała stanowić reprezentacji polskiej sceny artystycznej, to w ich twórczości odnajdziemy praktyki charakterystyczne dla najnowszej rodzimej sztuki.

Chętnie sięgają po różne media, wśród nich najczęściej film. Prace wykorzystujące to medium pokażą Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Obraza Breguły dotyczy figury nowoczesności połączonej z codziennością. Zupełnie inny charakter ma filmowy kolaż Agnieszki Polskiej — opowieść o niebie dla artystów. Artystka słynąca z prac czerpiących z archiwów fotograficznych, nierzadko wzbogaconych animacją, tym razem w żartobliwej konwencji łączy ikoniczne postaci sztuki z różnych okresów — w miejscu, w którym mogą odpoczywać po trudach życia.

Łukasz Jastrubczak za tło dla swojego nowego filmu obrał centrum renesansowej Florencji. W architektonicznej perspektywie Gallerii degli Uffizzi i Pallazzo Vecchio pojawia się konceptualista — bohater z geometrycznymi atrybutami znanymi z poprzednich projektów artysty realizowanych w Stanach Zjednoczonych. Związki między realnym przedmiotem a obrazem filmowym są obecne w pracy Piotra Bosackiego Rzeczy oczywiste, na którą składają się film animowany i zbiór przedmiotów. Z dużym dystansem przygląda się rzeczywistości Tymek Borowski. Jego schematy, rysunki, plakaty, blogi czy wirtualni artyści stanowią ciekawą analizę świata sztuki. Najnowszy projekt przybiera formę wielkoformatowej gazetki ściennej uzupełnionej o medium plakatu i znajduje swoją kontynuację w wirtualnej rzeczywistości.

Projekt katalogu i oprawę graficzną przygotowała Kaja Gliwa, uznana przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej za debiutantkę 2012 roku; jest ona również współautorką aranżacji wystawy.

Laureatów tegorocznych Spojrzeń będzie można poznać podczas gali wręczenia nagród 24 października 2013 roku. Międzynarodowe jury przyzna główną nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro, a także drugą nagrodę — pobyt studyjny we florenckiej Villi Romana. Jednak ważny jest sam tytuł laureata Spojrzeń, bo — jak pokazały poprzednie edycje konkursu — wyróżnieni nim artyści liczą się na polskiej scenie artystycznej.

Kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz, Jadwiga Sawicka
Współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej
Organizatorzy: Fundacja Deutsche Bank, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Deutsche Bank Polska S.A.

Spojrzenia 2013 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank
Wernisaż: 13 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 17 listopada 2013 roku
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz