• 2013-09-12

Positive Vibration: I Przegląd Filmów Reggae

Od 13 do 15 września w krakowskim Kinie Pod Baranami potrwa I Przegląd Filmów Reggae Positive Vibration.

„Marley”, reż. Kevin McDonald (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Marley”, reż. Kevin McDonald (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Pod Baranami zaprasza do Krakowa na weekend pełen pozytywnych wibracji, w trakcie którego sale kinowe kameralnego krakowskiego art-house’u wypełnią ciężkie jamajskie brzmienia.

Na program imprezy składa się między innymi zestaw czterech dokumentów połączonych pasją do muzyki i kultury reggae oraz jej jamajskich korzeni: nakręcony dla TVP Kultura, debiutujący na wielkim ekranie, trzyczęściowy obraz wędrówki polskiego muzyka Rass Bassa po Jamajce (Ścieżkami Marleya); szwedzki film dokumentalny opowiadający o brytyjskiej scenie soundsystemowej (Musically Mad); brazylijski reportaż odkrywający historię narodzin muzyki dub (Dub Echoes) oraz intymny dokument o niekwestionowanej legendzie reggae, Bobie Marleyu, entuzjastycznie przyjęty na Berlinale i Krakowskim Festiwalu Filmowym (Marley). Program filmowy Positive Vibration zamyka kultowa dla fanów reggae fabuła z gwiazdami jamajskiej sceny muzycznej końca lat siedemdziesiątych (Rockers).

Projekcji filmu Ścieżkami Marleya towarzyszyć będzie spotkanie z pomysłodawcą oraz bohaterem dokumentu, Bartkiem Ras Bassem Resselem, który opowie o swoich licznych podróżach na Jamajkę i fascynacji kulturą soundsystemową. Tego samego wieczoru w Klubie Rozrywki Trzy (ul. Mikołajska 3) odbędzie się koncert Ras Bass Sound System – wspaniała przygoda z muzyką i spotkanie z pełnym pasji człowiekiem. Pokaz nawiązujących do tematyki przeglądu bajek oraz nauka gry na bębnach to z kolei propozycja dla najmłodszych fanów jamajskich rytmów, którzy będą mieli okazję wziąć udział w niedzielnym poranku filmowym Baranki na Jamajce.

W trakcie trwania przeglądu w Kinie Pod Baranami można będzie nabyć świeżo wydaną książkę Bob Marley. Nieopowiedziana historia króla reggae (Wydawnictwo Sin Qua Non) w promocyjnej cenie. Autor książki, Chris Salewicz, który osobiście znał Boba Marleya, daje fanom kompletny obraz życia króla reggae, od niepozornych początków do międzynarodowej sławy. Nigdy wcześniej niepublikowane wywiady z dziesiątkami osób, które znały Marleya, zostały poprzetykane narracją, która ożywia nie tylko rastafariańskie wierzenia i jamajską scenę muzyczną, ale także ducha niekwestionowanej legendy reggae.

Przegląd Filmów Reggae w Krakowie odbywa się pod patronatem Pani Marii Dembowskiej, konsul honorowej Jamajki w Warszawie.

Positive Vibration: I Przegląd Filmów Reggae
13-15 września 2013 r.
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz