• 2013-09-12

Mistrzowie psychodelii, elektroniki i transu ponownie w Polsce

Psychodeliczni Anglicy Oziric Tentacles wracaj do Polski na jeden koncert w ramach trasy podsumowującej 30-lecie ich działalności. 23 października zagrają w Klubie Studio w Krakowie.

Oziric Tentacles (źródło: mat. prasowe)

Oziric Tentacles (źródło: mat. prasowe)

Legenda głosi, że narodziny zespołu Ozric Tentacles miała miejsce przy ognisku podczas festiwalu Stonehenge w 1983 roku. Gitarzysta i klawiszowiec Ed Wynne wraz z bratem, basistą Roly Wynne’em i innym przyjacielem, Nickiem Van Gelderem, natknęli się na klawiszowca Joie Hintona. Muzycy zagrali wówczas sześciogodzinną improwizację, bez żadnej wcześniejszej próby), od której zaczyna się muzyczna historia zespołu.

Przez 30 lat istnienia zespołu przez jego skład przewinęło się blisko 20 muzyków (m.in.: syn Rogera Watersa, Harry). Jedynym członkiem grupy grającym w formacji od początku, mózgiem i spiritus movens projektu jest Ed Wynne. Muzyka kreowana przez Ozric Tentacles wymyka si wszelkim klasyfikacjom i szufladkom. Szerokie spektrum dźwiękowych poszukiwań rozciąga się od odrealnionego świata space rocka, poprzez psychodeliczne, wręcz deliryczne brzmienia, ambientowe plumkania, aż po czysto rockowe, mocne uderzenie. Niezależni, tworzący swój odrębny muzyczny świat, dzisiaj niejako na pograniczu muzycznych gatunków. Charakterystyczne brzmienie zespołu, będące mieszanką estetyki hipisowskiej i szalonej elektroniki z pokręconymi gitarami, wielowarstwowymi klawiszami, midi, samplami i wyjątkową sekcją rytmiczną szybko przyniosło im sławę i należne miejsce na rozkwitającej festiwalowej scenie Wielkiej Brytanii.

Oziric Tentacles – singel Sploosh! (1991), zaprowadził ich na szczyt niezależnych list przebojów. Ozric Tentacles stawiano na równi z takimi formacjami, jak KLF, Astralasia czy Future Sound of London. Wydany w 1993 roku album Jurassic Shift zadebiutował na 11. miejscu brytyjskiej listy muzyki niezależnej i wpisał się do pierwszej dziesiątki UK TOP 40. Ostatni, jak dotychczas album Oziric Paper Monkeys ukazał się w październiku 2011 roku.

Koncert Oziric Tentacles
23 października 2013 roku
ul. Witolda Budryka 4, Klub Studio
Kraków

Dodaj komentarz