Orientuj się!

Od 12 września, w każdy czwartek, w pawilonie Stacja Mercedes w Warszawie odbywać się będą spotkania z cyklu Orientuj się! poświęconego zagadnieniom kultury miejskiej.

Orientuj się! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orientuj się! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Orientuj się! to cykl spotkań i dyskusji dotyczacych aktualnych spraw kulturalnych, artystycznych i społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej sztuki i architektury, przestrzeni miejskiej, dizajnu oraz zagadnień kultury miejskiej.

Harmonogram spotkań:

  • 12 września, godz. 18.00 – Kultura nie/zależna: Bunt, zmiana, opór; skład: Anna Nacher, Jakub Żulczyk, Jan Bińczycki

Dyskusja o nie/możliwości kontrkultury w XXI wieku: czy ruchy miejskie, cyberaktywizm, hipsterstwo mają potencjał generowania rzeczywistej zmiany społecznej? Czy mikro działania na lokalną skalę i globalne ruchy typu Occupy nie są po prostu elementami nowych stylów życia?
Kiedy wszystkie dziedziny życia społecznego, w tym kultura i sztuka ulegają komercjalizacji, powrót do subkultur, garażowych zespołów muzycznych i grup artystycznych wydaje się niemożliwy. Z drugiej jednak strony przesycenie Internetu wątpliwej jakości treścią rodzi potrzebę kontaktu ze sztuką z wyższej/innej półki. Kiedy każdy użytkownik sieci może stać się artystą, a zdjęcie lub krótki klip może obejrzeć mogą na chwilę zrewolucjonizować świat, pytanie o kondycję kultury niezależnej w Polsce pozostaje nadal aktualne.

  • 19 września, godz. 18.00 – (Nie)zaistniałe Instytucje

Warszawa pozostaje siedzibą najważniejszych teatrów, muzeów i galerii sztuki współczesnej. Instytucje te budują nie tylko lokalną tożsamość – angażując się w działania edukacyjne czy promocyjne – ale również działają na polu ogólnokrajowym. W ostatnim czasie, większość z nich poddana została procesowi zmian i modernizacji. Instytucje otwierają się na nowe technologie, interdyscyplinarność, współpracę ze środowiskami trzeciego sektora i biznesu. Jaka jest przyszłość warszawskich instytucji kultury? O tym porozmawiają dyrektorzy tych, wokół których planowane są największe zmiany.

  • 24 września, godz. 18.00 – Reklama i przestrzeń publiczna

Polska przestrzeń publiczna jest dosłownie zalana reklamą – zarówno tą wielkoformatową, jak i taką wieszana na przystankach, słupach i bramach. Grzegorz Piątek, nowy naczelnik wydziału Estetyki Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, zapowiada walkę ze skutkami agresywnego zaśmiecenia przestrzeni publicznej. Bronisław Komorowski złożył w sejmie projekt uchwały o ochronie krajobrazu, który daje narzędzia do poskromienia reklamowej ekspansji. Przemysł reklamowy będzie zmuszony do znalezienia nowych sposobów dotarcia do odbiorcy. Czy jest możliwe odpowiedzialne prowadzenie działań reklamowych w przestrzeni miejskiej, z korzyścią dla społeczności miejskiej?

  • 26 września, godz. 18.00 – Muzyka eksperymentalna

Podczas tegorocznego OFF-festiwalu w Katowicach sensację wywołał Zbigniew Wodecki wykonujący utwory ze swojej pierwszej płyty, nagranej ponad 30 lat temu. Okazało się, że eksperyment polegający na odgrzebaniu zapomnianych piosenek i tekstów odniósł spektakularny sukces. Jego ojcem jest zespół Mitch&Mitch, który od wielu lat działa na warszawskiej scenie artystycznej. Artyści są związany z wytwórniami płyt lado ABC oraz Bołt Records – znani z odważnych i poszukujących płyt. O możliwości kontynuowania eksperymentu w dziedzinie muzyki porozmawiają muzycy, wydawcy oraz producenci niezależnych wytwórni.

  • 3 października, godz. 18.00 – Graficy chcą zmieniać świat

Grzegorz Laszuk zabił Polską Szkołę Plakatu – przyznał się do tego w swojej ostatniej książce, która prezentowała wybrane prace wykonane dla TR Warszawa, jednej z najbardziej rozpoznawalnych scen teatralnych na świecie. Gest odcięcia się od poprzedników wyznaczyło również założenie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, promującego rozwiązania podnoszące jakość kultury wizualnej w Polsce. Nowe rozwiązania estetyczne i typograficzne wiążą się również ze społecznym zaangażowaniem ich twórców – w przeciągu ostatnich kilku lat pojawiły się ważne projekty społeczne, nie stroniące często od polityki. Czy grafika i typografia rzeczywiście mają możliwość realnego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość?

Prowadzenie: Arek Gruszczyski. Cykl realizowany jest w ramach projektu Stacja Mercedes we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana

Orientuj się!
12 września – 3 października,  każdy czwartek września, godz. 18.00
Pawilon Stacja Mercedes (róg ulic Kruczkowskiego i al. 3 Maja)
Warszawa

Dodaj komentarz