Małgorzata Markiewicz w Sztokholmie – House, Home, Domesticity

Od 21 września w Botkyrka konsthall w Sztokholmie będzie można oglądać wystawę indywidualną Małgorzaty Markiewicz pt. House, Home, Domescity. Ekspozycja odbędzie się w w ramach projektu Fittja Open.

Małgorzata Markiewicz, „House, Home, Domesticity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Markiewicz, „House, Home, Domesticity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

House, Home, Domesticity to wystawa, która dotyka zagadnienia domu jako budynku, jako stanu umysłu, ulotnego uczucia, rytuałów i nawyków, nawiązując jednocześnie do sposobów jego tworzenia. W przeszłości dom był utożsamiany z kobietą, był jej domeną, królestwem. Dom, zbudowany i zaprojektowany przez mężczyzn był formą opresji. W obecnych czasach skupianie się na temacie ograniczania i więzienia kobiet w domach traktowane jest w niektórych kręgach jako anachronizm, mimo tego, że problem ten nadal istnieje.

W Botkyrka konsthall znajdą się prace odnoszące się do archetypicznego kształtu domu, będące próbą jego otwarcia i re-definicji. Obok nich prezentowane będą obiekty stanowiące subiektywne opowieści o tym, czym jest dom. Dla Markiewicz ważne i ciekawe jest to jak On, Ona, Ono tworzy dom i domowość w zależności od wszystkich powiązań kulturowych, rasowych, płciowych, politycznych etc.

Małgorzata Markiewicz, „House, Home, Domesticity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Markiewicz, „House, Home, Domesticity” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowana zostanie również kolekcja ubrań Take me and wear me outside, przygotowana przez artystkę razem z Botkyrka KvinnoResursCentrum, organizacją mającą na celu aktywizację kobiet, które wiele lat spędziły wykonując nieodpłatne prace w domu. Efektem współpracy będzie możliwość wykorzystywania przez członkinie tejże organizacji – w ramach przyszłej pracy zarobkowej – udostępnionego im przez Markiewicz projektu dwóch ubrań. W kontekście tej kooperacji poruszone zostały bardzo aktualne zagadnienia dotyczące godziwej płacy za pracę krawcowej albo szwaczki oraz podziału zysków z produkcji ubrań. Kolekcja powstała podczas pobytu rezydencyjnego M. Markiewicz w Botkyrka i będzie przeznaczona na sprzedaż podczas trwania wystawy.

 Małgorzata Markiewicz (1979) mieszka i pracuje w Krakowie; od marca do maja 2013 przebywała na stypendium w Sztokholmie (w dzielnicy Fittja) w ramach programu Residence Botkyrka. Absolwentka i doktorantka wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2004, 2011), rezydentka, CRIR Copenhaga (2014), Factory for Art&Design, Kopenhaga (2011), SPACES, Cleveland, Ohio, USA(2007) oraz Cable Factory, Finlandia (w ramach projektu A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski, 2006); autorka obiektów, rzeźb, fotografii, instalacji. Jej prace bazują na pojęciu dwuznaczności, podszyte ambiwalencją – naruszają poczucie przyjemności.

Obecnie (również w ramach studiów doktoranckich) Markiewicz zajmuje się zagadnieniem domu oraz domowości, rozpatrywanym z perspektywy zmian architektonicznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych w obrębie Europy. W 2013 brała udział w seminarium dla doktorantów na KTH (Kungliga Tekniska Högskolan – Royal Institute of Technology) w Sztokholmie, dotyczącym związku filozofii z architekturą. Wystawa w Botkyrka konsthall wiąże się z zagadnieniami poruszanymi na tym seminarium.

Organizatorzy: Botkyrka konsthall we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie oraz Botkyrka KvinnoResursCenter.
Źródło: Instytut Polski w Sztokholmie

Małgorzata Markiewicz, House, Home, Domesticity
W ramach projektu Fittja Open
Wernisaż: 21 września 2013 roku, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 1 grudnia 2013 roku
Botkyrka konsthall
Tumba torg 105, Tumba
Sztokholm

Dodaj komentarz