• 2013-09-12

Lublin po bombardowaniu. Fotografie Ludwika Hartwiga

Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na wystawę Lublin po bombardowaniu w fotografii Ludwika Hartwiga. Fotografie można oglądać od 9 do 30 września.

„Lublin po bombardowaniu w fotografii Ludwika Hartwiga” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Lublin po bombardowaniu w fotografii Ludwika Hartwiga” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Lublin po bombardowaniu w fotografii Ludwika Hartwiga prezentuje wybór zdjęć znajdujących się w albumie zatytułowanym Zniszczenia w Lublinie na skutek bombardowania przez Niemców dn. 9 IX 1939 r., który w 2012 roku został przekazany przez Urząd Miasta Lublin do Archiwum Państwowego w Lublinie.

Współcześnie zachowały się cztery zbiory fotografii ilustrujące zniszczenie Lublina, dokonane podczas wydarzeń z września 1939 roku. Ich autorstwo przypisuje się Ludwikowi Hartwigowi, ojcu i nauczycielowi jednego z najbardziej znanych polskich fotografów – Edwarda Hartwiga.

W wyniku szybkiego przemieszczania się wojsk niemieckich, 5 września powierzono Lublinowi funkcję ważnego ośrodka wojennego, chociaż pierwotnie miał on pełnić jedynie funkcję zaplecza dla armii polskiej. Nieprzygotowane miasto miało zostać tymczasowym schronieniem i siedzibą ministerstw i urzędów centralnych ewakuowanych z Warszawy. Fakt ten sprawił, iż stało się też ważnym celem nalotów Luftwaffe.

Zachowane zdjęcia ukazują dotkliwe straty poniesione przez miasto i jego mieszkańców. Według źródeł, w następstwie największego bombardowania w dniu 9 września zginęło 400–500 osób, a ponad 1200 zostało rannych. Zniszczonych zostało wiele domów i ulic w centrum miasta.

Pozostawione przez Hartwiga fotografie wyrażają cierpienie i destrukcję, które przyniosły ze sobą działania wojenne. Ujęcia uderzają dosłownością i brutalnością, oddając obraz strat po niemieckich nalotach. Są świadectwem, dokumentem i dowodem pozostawionym przez człowieka, którego ukochane miasto legło w gruzach.

Niniejsza wystawa towarzyszy promocji publikacji całego albumu pt. Lublin po bombardowaniu 9 września 1939 roku, wydanego przez Archiwum Państwowe w Lublinie. Wydawnictwo to zawiera najpełniejszy materiał fotograficzny dotyczący zniszczeń wyrządzonych w czasie bombardowań. Dotychczas tylko część zdjęć była publikowana. Po raz pierwszy album ukazał się w całości i w opracowaniu naukowym. Jego autorami są Piotr Dymmel i Tomasz Rodziewicz, pracownicy lubelskiego archiwum.

Lublin po bombardowaniu w fotografii Ludwika Hartwiga
Od 9 do 30 września 2013 roku
Lublin

Dodaj komentarz