• 2013-09-12

Zakończyła się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

8 września zakończyła się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Przez cały weekend Sokołowsko na Dolnym Śląsku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski, tętniło życiem i filmowymi emocjami.

Marin Karmitz, gala festiwalowa, fot. Marcin Polak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marin Karmitz, gala festiwalowa, fot. Marcin Polak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na festiwal, dedykowany twórcy Trzech kolorów, przyjechali ludzie filmu, kultury i kinomaniacy. Od rana do wieczora w kinoteatrze Zdrowie oraz 4 kinach plenerowych, uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych warsztatach, panelach dyskusyjnych, wystawach i koncertach. Gościem specjalnym festiwalu był Marin Karmitz, francuski producent Trzech kolorów i przyjaciel polskiego reżysera.

Po śmierci Kieślowskiego czułem się osierocony. Pobyt w Sokołowsku to moja pierwsza wizyta w Polsce od tamtego momentu. Od razu zakochałem się w tym miejscu i w tym festiwalu. Podoba mi się to, że nie ma tu czerwonych dywanów i błysku fleszy, ale jest wspaniała atmosfera. Ja również dorastałem w podobnym miejscu w Rumunii i poznanie miejsca dzieciństwa Kieślowskiego oraz uczestnictwo w festiwalu tak bardzo przepełnionym jego duchem, powoduje, że czuję się jakbym znów spotkał Krzysztofa.

– powiedział Marin Karmitz

Film Biały, druga część słynnej trylogii Kieślowskiego, był osią tegorocznej edycji festiwalu. To wokół niego toczyły się dyskusje festiwalowe, a miłość, wolność, samotność, były mottem przewodnim repertuaru festiwalowego. Pokazane zostały m.in.: takie filmy jak: Kobieta samotna Agnieszki Holland, Lęk wysokości Bartka Konopki, Samotni Davida Ondříčka, Królowa aniołów Mariusza Grzegorzka, Wirtualna wojna Jacka Bławuta, Zero Pawła Borowskiego, Cała zima bez ognia Grega Zglińskiego, Sto lat w kinie Pawła Łozińskiego czy Moja ulica Marcina Latałło. Festiwal zakończył pokaz filmu dokumentalnego Krzysztofa Kieślowskiego Pierwsza miłość z 1974 roku, ze zdjęciami Jacka Petryckiego, zrealizowanego przy współpracy Krzysztofa Wierzbickiego.

Na festiwal Hommage à Kieślowski przyjechały Maria Kieślowska i Marta Hryniak, żona i córka Krzysztofa Kieślowskiego, a także wielu jego przyjaciół i współpracowników, m.in.: Artur Barciś, Marcin Latałło, Krystyna Janda, Krzysztof Wierzbicki, Marcin Bortkiewicz, Bogdan Koca, Mariusz Grzegorzek, Gabriela Muskała, Violetta Buhl, Mikołaj Jazdon, Piotr Jaxa, Stanisław Zawiśliński, Łukasz Maciejewski, Magdalena Łazarkiewicz, Marcin Adamczak, Radka Franczak, Aneta Kopacz oraz Magdalena Szymków i Alain Martin, francuski autor książek o polskim reżyserze.

W sobotę wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której, zaproszeni goście opowiadali o swoich spotkaniach z Krzysztofem Kieślowskim i o tym jaki wywarły wpływ na ich życie. Niezwykle wzruszającym momentem była projekcja fragmentów making of nakręconego przez Piotra Sobocińskiego podczas realizacji dziewiątej części Dekalogu. Studenci PWST we Wrocławiu, w formie prób otwartych z reżyserami goszczącymi na festiwalu, zinterpretowali kilka słynnych scen z filmu Biały. Galę poprowadził Artur Barciś.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących – w przerwach między filmami odbywały się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców prezentowanych filmów i gości specjalnych.

Piękny słoneczny weekend, przyciągnął do Sokołowska wyjątkowo dużo widzów. Szacuje się, że podczas trzech dni 3. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, w projekcjach filmowych i towarzyszących im wydarzeniach, wzięło udział pond 2000 uczestników. Festiwal Hommage à Kieślowski ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych, twórców filmowych. Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ.

Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
6-8 września 2013 r.
Sokołowsko

Dodaj komentarz