• 2013-09-11

Dom Odzyskany w ramach warszawskiej odsłony Festiwalu ReKreacje

13 września na warszawskiej Plaży Wilanów zostanie otwarta ekologiczna instalacja artystyczna pod nazwą Dom Odzyskany, według projektu Jagody Valkov.

Dom Odzyskany w ramach warszawskiej odsłony Festiwalu ReKreacje (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom Odzyskany w ramach warszawskiej odsłony Festiwalu ReKreacje (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dom Odzyskany to ekologiczna instalacja artystyczna, pokazowy dom zbudowany w całości z materiałów odzyskanych, który będzie można obejrzeć w ramach Festiwalu ReKreacje. Projekt powstał dzięki Fundacji Aeris Futuro.

Na Plaży Wilanów mieszczącej się przy zbiegu Alei Wilanowskiej i Wiertniczej, w bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Wilanów postawimy w pełni funkcjonalny dom, którego wyposażenie, meble i elementy konstrukcji będą zbudowane z materiałów odzyskanych. Wnętrze domu wypełnią meble stworzone przez najlepszych ekodesignerów. Pokażemy zaskakujące sposoby na podarowanie rzeczom drugiego życia.

– mówi Ola Pawelska, organizatorka Domu Odzyskanego

Dom zaprojektowała Jagoda Valkov. Jego wnętrze zapełnią meble i sprzęty od ekodesignerów: JJ Projekt – rzeźby zwierząt z odzyskanego papieru, Trzy Myszy – zabawki i sprzęty z tektury, Dziana – poduchy z tkanin robotniczych, Filip Domagała – lampy z materiałów odzyskanych, ZetPety recycling – oświetlenie i meble w idei upcyklingu, Śnimisię – łóżka z ekologicznej sklejki, Juras Włodarczak – meble z odzysku. Swoje projekty pokażą również: Makkirequ, Refre, HiFI Studio, Qbeton, Śnimisię, Dziana, WellWell i inni. Wiele elementów wyposażenia stworzonych zostanie na miejscu w czasie warsztatów i poza nimi, na zasadzie dzielenia się wiedzą i pomysłami.

Na tarasie – platformie warsztatowej – odbędą się darmowe warsztaty upcyklingowe dla dzieci i dorosłych. Przez dwa kolejne weekendy będziemy przetwarzać odpady na użyteczne rzeczy, przerabiać ubrania, nauczymy się ekologicznego i taniego gotowania, ekologicznej ceramiki i ogrodnictwa.

– dodaje Aleksandra Pawelska.

Plan wykładów i warsztatów, 14 września, Festiwal ReKreacje:

  • godz. 11.00-18.00 – Weźmy się za siebie, ZetPety Recycling Design – warsztat, na którym bawić się można z całą rodziną. Na trzech stanowiskach będzie można zrobić: stolik kawowy ze starych magazynów, lampy z butelek PET i resztek tkanin, ozdoby oraz zabawki.
  • godz. 14.00-18.00 – Re:dressing – warsztaty dla kobiet z przeszywania i przerabiania ubrań oraz wytwarzania recyclingowej biżuterii.
  •  godz. 11.00-16.00 – Wyliż talerz – pokaz ekonomicznego i ekologicznego gotowania, oraz nauczy nas robić przetwory z warzyw i owoców!
  • godz. 11.00-16.00 – Majka Pietruszka pokaże jak zrobić obrusy i ściereczki do kuchni z motywami ozdobnymi z warzyw i wiele innych odzyskanych gadżetów do kuchni.
  • godz. 18.40-19.10 – wykład i dyskusja o recyklingu – przedstawicielka partnera projektu – Tsunami Recycling – Paulina Czepielińska opowie o najnowszych technologiach przetwarzania odpadów. Będziemy dyskutować o segregowaniu, przetwarzaniu i zarządzaniu odpadami w naszym otoczeniu.
  • godz. 12.00-18.00 – Stoisko Fundacji Aeris Futuro (Główny organizator) – eksperci Fundacji pomogą zainteresowanym obliczyć ślad klimatyczny. Będzie można skorzystać ze słonecznego doładowania baterii telefonu komórkowego. Zorganizujemy quizy i konkursy, podczas których będzie można wygrać ekologiczne nagrody.
  • godz. 15.00-17.00 – ReBiżu, Fundacja Aeris Futuro – warsztat kreatywnego przerabiania kabli elektrycznych w biżuterię.
  • godz. 18.00-18.30 i 18.45-19.15 – Wykorzystywanie materiałów z recyklingu w projektowaniu – wykład poprowadzi Paulina Litewska z Yayo Studio.
  • projekcja filmów o tematyce ekologicznej, przez cały dzień wewnątrz instalacji.

Platforma warsztatowa będzie dostępna dla gości przez cały czas trwania instalacji. Udostępnionych zostanie kilka stanowisk warsztatowych dostępnych dla gości Domu Odzyskanego, z których będzie można skorzystać w trakcie warsztatów oraz w ciągu całego tygodnia pomiędzy nimi.

Festiwal ReKreacje: Dom Odzyskany
13-22 września 2013 r.
Plaża Wilanów
Warszawa

Dodaj komentarz