• 2013-09-11

Dizajn od kuchni

12 września o godz. 17.30 w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Dizajn od kuchni.

Design od kuchni (źródło: materiały prasowe organizatora)

Design od kuchni (źródło: materiały prasowe organizatora)

MOCAK zaprasza na cykl rozmów polskich projektantów z producentami stawiającymi na rozwój oparty na dizajnie. Celem konfrontacji dwóch perspektyw patrzenia na dizajn jest nie tylko chęć wniknięcia w procesy decyzyjne i mechanizmy działające w centralach firm i biurach projektowych, ale także próba uzyskania odpowiedzi na pytanie, jak powinno kształtować się wzornictwo w momencie światowego kryzysu gospodarczego i zmieniającego się podejścia do konsumpcji. Poruszonych zostanie kilka zagadnień, poczynając od kwestii roli wytwórców w tworzeniu tendencji wzorniczych, skończywszy na coraz to częstszych przykładach młodych projektantów i konsumentów, którzy literalnie biorą sprawy w swoje ręce.

Prowadzenie: Dominik Lisik

Program:

  • 12 września, godz. 17.30 – Mebel jako produkt

Piotr Voelkel – założyciel i właściciel Grupy Kapitałowej Vox i School of Form
Piotr Kuchciński – projektant mebli i wyposażenia wnętrz, grafik i architekt

Jeden z największych polskich producentów mebli Piotr Voelkel rozmawia z nagradzanym w kraju i za granicą projektantem Piotrem Kuchcińskim o ich współpracy oraz kondycji branży meblowej. W momencie kiedy Polska plasuje się na czwartym miejscu pod względem liczby eksportowanych mebli na świecie, należy zastanowić się, jak wykorzystać ten ogromny potencjał ilościowy i jak przekuć go w sukces pod względem jakości. Mebel rozumiany jako estetyczny i funkcjonalny produkt od lat przykuwa uwagę dizajnerów i stanowi nośnik idei projektowych. Co komunikuje nam polskie wzornictwo meblowe i w którą stronę podąża ta dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć nasi goście.

  • 19 września, godz. 17.30 – Przestrzeń publiczna

Jerzy Porębski – profesor, architekt i projektant, założyciel Towarzystwa Projektowego
Marek Kuzaka – prezes Zarządu agencji reklamy zewnętrznej AMS S.A.

Jerzy Porębski, twórca nowej identyfikacji miejskiej dla Warszawy i Bielska-Białej, projektant odpowiedzialny za modernizację Dworca Centralnego oraz Marek Kuzaka, ekonomista i prezes AMS, firmy odpowiedzialnej za pozytywną zmianę wizerunku polskich miast porozmawiają na temat kondycji przestrzeni publicznej oraz roli reklamy w krajobrazie miasta. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się również czym charakteryzuje się dizajn elementów wyposażenia miejsc publicznych i jaki ma on wpływ na nasze w nich funkcjonowanie.

  • 26 września, godz. 17.30 – Dizajner producentem

Bartosz Mucha – artysta, projektant 2 i 3D, założyciel i właściciel marki Poorex
Anna Siedlecka + Radek Achramowicz – projektanci i założyciele Puff-Buff Design

  • 3 października, godz. 17.30 – Ceramika

Marek Cecuła – ceramik, projektant i założyciel Modus Design i Ćmielów Design Studio
Inga Kamińska – prezes Zakładu Porcelany Ćmielów, założycielka Ćmielów Design Studio

  • 10 października, godz. 17.30 – Transport szynowy

Bartosz Piotrowski – główny projektant w zakładach PESA Bydgoszcz S.A.
Jacek Konop – dyrektor działu badań i rozwoju zakładów PESA Bydgoszcz S.A.

Dizajn od kuchni
Od 12 września 2013 r., godz. 17.30
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Kraków

Dodaj komentarz