• 2013-09-10

Władysław Pawelec o PRL-owskiej Wenus

Od 9 września w Galerii Asymetria w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Władysława Pawelca pt. Wenus.

Fot. Władysław Pawelec, „Wenus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Władysław Pawelec, „Wenus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wpół przymknięte powieki, rozchylone wargi, pierś wymykająca się spod futra… Pstryk! Na pozór nic nadzwyczajnego. Zwykły dzień zdjęciowy. Tyle, że modelka jest uroczą uwodzicielską blondynką wesoło uśmiechniętą lub nad wyraz zmysłową – na życzenie fotografa. Słowem rutyna. Jesteście w błędzie! To scena o nieobliczalnych konsekwencjach. To kamień rzucony w bajoro obowiązującego w społeczeństwach komunistycznych purytanizmu. Albowiem jesteśmy w Polsce!

(gazeta Lausanne-Cités Nr 171, 27.10.1983)

Wystawa przygotowana przez galerię Asymetria jest pierwszą od wielu lat ekspozycją prac Władysława Pawelca. Prezentuje jego ewolucję, m.in. poprzez eksperyment, w poszukiwaniu wyjątkowej ekspresji w kobiecym akcie. Na wystawie Wenus pokazane zostaną nieznane wcześniej prace artysty a w gablocie zobaczymy obszerny wybór dokumentów.

Władysław Pawelec (1923-2004) – na stałe wprowadził do polskiej fotografii erotykę. Przez ponad 30 lat rozwijał tematykę portretu i kobiecego aktu, osiągając w niej niekwestionowane mistrzostwo. Autor głośnych wystaw Monika (1974) i Natalia (1979). Na świecie uznanie przyniosła mu książka Friends of Zofia (1985) wydana przez amerykańskie Melrose Square Publishing. Brał udział w wielu wystawach zagranicznych, m.in.: World Press Photo w Hadze (1966 r.), APA International Exhibition of Photography w Tokio (1978).

Kuratorzy: Rafał Lewandowski, Sara Marcysiak

Władysław Pawelec, Wenus
Wernisaż: 9 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 23 września 2013 roku
Galeria Asymetria/Kuchnia Funkcjonalna,
Dom Funkcjonalny, ul. Jakubowska 16
Warszawa

Dodaj komentarz