• 2013-09-09

Wszystko co oddycha

Wystawa Michała Jelińskiego przygotowana dla Galerii Arsenał w Białymstoku jest podsumowaniem projektu realizowanego przez artystę w Puszczy Białowieskiej. Cykl prac Wszystko co oddycha można oglądać do 10 października 2013 roku.

„Wszystko co oddycha", fot. Michał Jeliński (źródło: mat. prasowe)

„Wszystko co oddycha", fot. Michał Jeliński (źródło: mat. prasowe)

Wystawa Wszystko co oddycha obejmuje około pięćdziesięciu czarno-białych fotografii krajobrazu oraz film dokumentalny, będący zapisem procesu twórczego. Seria fotografii Michała Jelińskiego wpisuje się w kontekst Podlasia i jednego z jego największych skarbów – Puszczy Białowieskiej, należącej do najstarszych lasów Europy o unikalnych wartościach historycznych i przyrodniczych.

Fotografie składające się na cykl Wszystko co oddycha, choć związane z określonym miejscem – Puszczą Białowieską, nie kojarzą się jednoznacznie z rodzimym polskim krajobrazem. Mogłyby być wykonane zupełnie gdzie indziej, zdają się zawieszone w jakieś odmiennej przestrzeni. Obrazy Jelińskiego, podporządkowane konsekwentnie realizowanej przez artystę konstrukcji widzenia, ukazują naturę jako nieokiełznaną, tajemniczą siłę. Przyroda wymykająca się kontroli człowieka zdaje się jednak tylko pretekstem do ukazania tego, co może wyrażać fotografia – rozumiana jako narzędzie interpretacji, nie zaś obiektywnego rejestrowania rzeczywistości.

Pokaz Jelińskiego i równolegle pokazywana wystawa Natalii LL wpisane zostały w program festiwalu fotograficznego Interphoto.

Wystawa Wszystko co oddycha:
od 6 września do 10 października 2013 roku
ul. Adama Mickiewicza 1, Galeria Arsenał
Białystok

Dodaj komentarz