• 2013-09-09

Tomek Gola w głąb serca Azji

Od 18 września w Magazynie Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę fotografii Tomka Goli pt. M41 – Portret serca Azji.

Fot. Tomek Gola (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomek Gola (źródło: materiały prasowe organizatora)

Afganistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan – Serce Azji. Wiele narodowości bezlitośnie między sobą wymieszanych. To jedna ze spuścizn po Stalinie. W latach ’20 XX wieku wyrysował granice republik radzieckich tak, by konflikty wewnętrzne między grupami etnicznymi zmniejszały ryzyko buntu prowincji przeciwko Moskwie. Po upadku komunizmu i odzyskaniu przez republiki niepodległości, konflikty te rozgorzały w dwójnasób, nierzadko osiągając mordercze apogeum.

Historia samego regionu to niekończące się pasmo wojen, podbojów i upadków wielkich przywódców. Od wielkiego Aleksandra poprzez śmiałych Dżyngis-chana, Timura, Babura, po inwazje brytyjskie, rosyjskie, kończąc na obecności sił międzynarodowych… Kocioł bezlitosny… Połączony jednym – drogą oznaczoną przez Rosjan M41.

Fot. Tomek Gola (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomek Gola (źródło: materiały prasowe organizatora)

Swój bieg zaczyna na skrzyżowaniu w środku pustyni, nieopodal Mazar-i Sharif w Afganistanie. Kończy – na zachód od Biszkeku w Kirgistanie. Po drodze wjeżdża na chwilę do Uzbekistanu, by na dłużej zaginąć na podniebnych wyżynach Pamiru w Górnym Badachszanie, autonomicznej republice Tadżykistanu. Jej całość stanowi część historycznego Jedwabnego Szlaku.

M41 to portret ludzi, społeczeństw, kultur i zwyczajów rozproszonych wzdłuż drogi przecinającej cztery kraje Serca Azji. To też próba wyrwania Afganistanu z kontekstu wojny i osadzenia go w codziennych relacjach z postsowieckimi sąsiadami.

Tomek Gola (ur. 1978 w Polanicy-Zdroju) jest fotografem National Geographic i Red Bull. Student Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2001 r. ukończył SGH. Tomek Gola jest także pilotem wypraw (Azja, Afryka, Ameryki, Europa) oraz organizatorem ogólnopolskiego konkursu na cykl fotograficzny PUOT EXPO.

Podczas wernisażu odbędzie się również premiera albumu Tomka Goli M41 – Portret serca Azji.

Tomek Gola, M41 – Portret serca Azji
Wernisaż: 18 września 2013 roku, godz. 19.00
Magazyn Kultury
ul. Józefa 17 (Kolanko No 6)
Kraków

Dodaj komentarz