• 2013-09-09

Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w zamku Malbork

14 i 15 września w Muzeum Zamkowym w Malborku odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie pt. Dialog Miejsca. Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w plenerach zamku Malbork.

Jerzy Kędziora, „Uzbrojeni militaryści”, cykl „Osaczający” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kędziora, „Uzbrojeni militaryści”, cykl „Osaczający” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzyżacki zamek w Malborku gości wystawę nie mającą precedensu. Jest nią zorganizowana z rozmachem plenerowa ekspozycja współczesnej rzeźby polskiej. W prezentacji bierze udział dziewiętnastu twórców, spośród których większość stanowią rzeźbiarze współcześnie tworzący,  należący do panteonu polskich artystów, nierzadko o światowej renomie.

Magdalena Abakanowicz (Rycerze dworu króla Artura), Barbara Falender (Sarkofag dla Rodziców i Rok 2001), Adam Myjak (Dom, Figury niespokojne), Gustaw Zemła (Niobe), Jacek Waltoś (Sam, Pieta w trójnasób) i Jerzy Fober (Kto ma oczy niech słucha, Upadły anioł, Rzeźba dokończona); pośród już nieżyjących trzeba wymienić: Jerzego Jarnuszkiewicza (Kaganiec I), Marię Jaremę (Akt), Barbarę Zbrożynę (Macierzyństwo), Alfonsa Karnego (Portret Tadeusza Breyera) i Tadeusza Łodzianę (Rzeźba przydrożna). Autorem dwudziestu nagich Żelaznych ludzi jest Zbigniew Frączkiewicz, grupy Niewiniątek oraz Kobiety i Mężczyzny – Sylwester Ambroziak, wreszcie pięciu figur balansujących na linach (m.in. z cyklu Osaczających) – Jerzy Kędziora. Wymieńmy też: Józefa Murzyna (Czarny sztandar), Czesława Dźwigaja (Nasz Stimmung), Jacka Kucabę (Chrystus).

Łącznie na wystawie zgromadzono ponad 60 prac wyrzeźbionych w kamieniu i drewnie, odlanych w brązie i żeliwie, uwiecznionych w ceramice, stali i żywicach syntetycznych. Wszystkie należą do nurtu figuracji w rzeźbie i są próbą artystycznej odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiego bytu.

Organizatorzy: Muzeum Zamkowe Malborku , Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków

Dialog Miejsca. Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w plenerach zamku Malbork
Wystawę można oglądać od 10 czerwca do 15 września 2013 roku
Oprowadzanie kuratorskie: 14 i 15 września 2013 roku
Muzeum Zamkowe w Malborku

1 komentarz do artykułu “Mistrzowie polskiej rzeźby współczesnej w zamku Malbork”

  1. Jeno z moich fundamentalnych pytań brzmi dlaczego moje rzeźby wzbudzają tępy oddźwięk :) Przecie tyle ostrych narzędzi przy nich zastosowałem … Miło by to zgłębić …

Dodaj komentarz