• 2013-09-09

Teatr idzie do kina. Bezdech od 20 września na ekranach

Fundacja Legalna Kultura zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. Od 20 września na ekranach polskich kin studyjnych będzie można oglądać autorski spektakl Andrzeja Barta pt. Bezdech.

Bogusław Linda i Arkadiusz Jakubik w spektaklu „Bezdech” (źródło: materiały prasowe)

Bogusław Linda i Arkadiusz Jakubik w spektaklu „Bezdech” (źródło: materiały prasowe)

W wyróżnionej sześcioma nagrodami na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry produkcji zagrała plejada polskich gwiazd. Obok znakomitej głównej roli Bogusława Lindy, na ekranie pojawią się również tacy aktorzy jak Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Małgorzata Potocka, Andrzej Seweryn, Arkadiusz Jakubik, Dawid Ogrodnik i wielu innych.

Andrzej Bart to jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy, autor takich powieści, jak: Rien na va plus, Fabryka muchołapek oraz scenariusza do filmu Rewers, który zdobył Złote Lwy na Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2009. Tym razem Bart stanął również za kamerą.

Razem z najlepszymi polskimi aktorami i wspaniałym operatorem mam nadzieję zrobić spektakl ważny artystycznie, ale też interesujący dla każdego widza. W tym celu wyposażyłem swojego bohatera w dubeltówkę. Kto wie, może wystrzeli? Jeśli nie, niechże nas przynajmniej postraszy

– mówił podczas realizacji zdjęć Andrzej Bart.

Utrzymany na wysokim poziomie artystycznym spektakl jest jednocześnie atrakcyjny dla szerokiej widowni. To właśnie te walory zadecydowały o tym, że będzie on pokazywany na ekranach kin przy wsparciu Legalnej Kultury.

Po przeczytaniu tekstu nie miałem wątpliwości – ta sztuka ma w sobie wielką energię – mówi Jerzy Stuhr. Ta energia powoduje, że spektakl znakomicie wypada na dużym ekranie.

Spektakle Teatru Telewizji to właściwie osobny gatunek realizowany często podobnie jak film. Natomiast montaż w nim bywa zaskakujący, zbliżony do stylistyki teatralnej, nie pasujący do formy filmowej. To bardzo ciekawe, bo może dzięki takim doświadczeniom skorzysta i kino? [...] Spektakl Teatru Telewizji zrealizowany w filmowej formie to rodzaj eksperymentu, ale kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. Andrzej Bart zaryzykował i to zostało już docenione.

– Dawid Ogrodnik

Małgorzata Potocka podkreśla z kolei, jak ważny w spektaklu jest udział operatora Witolda Adamka, który doskonale czuje ten rodzaj literatury i potrafi pokazać go na ekranie. Cały ten spektakl został stworzony z ogromnym pietyzmem, w świetnych wnętrzach i z pięknymi zdjęciami, dodaje Potocka.

Szczególne wydarzenie, jakim jest kinowa prezentacja spektaklu telewizyjnego w kinach wpisuje się idealnie w trwającą od roku 2012 kampanię Legalna Kultura. Premiera kinowa Bezdechu jest kolejnym krokiem w kierunku upowszechniania dóbr kultury. Dzięki współpracy fundacji oraz Sieci Kin Studyjnych, bilety na spektakl będzie można kupić w przyjaznej widzom cenie – już od 5 złotych.

Fundacja chce przy tej okazji zwrócić uwagę na to, że sztuka może zgodnie z prawem i dobrym obyczajem korzystać ze zdobyczy techniki i wędrować po różnych kanałach dostępu. Dzięki temu staje się bardziej demokratyczna.

Warto także podkreślić, że twórcy Bezdechu w pełni podpisują się pod ideami Legalnej Kultury, promując korzystanie z legalnych źródeł kultury i społeczną odpowiedzialność.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Bart
Zdjęcia: Witold Adamek
Opracowanie muzyczne: Zbigniew Zbrowski
Scenografia: Anna Sitkowska; Magdalena Mrozowska
Kostiumy: Katarzyna Lewińska, Monika Zofia Bebej
Dźwięk: Wacław Pilkowski, Iwo Klimek
Charakteryzacja: Bożena Balcerowska-Grinka, Małgorzata Majewska
Montaż: Milenia Fiedler
Kierownik produkcji: Renata Łukasiak
Wykonawcy: Bogusław Linda (Jerzy), Krzysztof Stroiński (Tomasz), Władysław Kowalski (Filozof), Jerzy Stuhr (Lucjan), Andrzej Seweryn (Producent), Jerzy Trela (Ojciec), Katarzyna Figura (Wanda), Małgorzata Potocka (Teresa), Arkadiusz Jakubik (Dzidek), Dawid Ogrodnik (Patryk), Elisabeth Duda (Eli), Natalia Rybicka (Sandra)
Ze specjalnym udziałem Tadeusza Konwickiego
Produkcja: Close-up Sp. z o.o. – Witold Adamek, Renata Pajchel – Agnecja Filmowa Teatr Telewizji TVP S.A., Polska 2013

Bezdech, reż. Andrzej Bart
W kinach od 20 września 2013 roku.

Dodaj komentarz