• 2013-09-07

Tłumacze książek Roberto Bolaño w Warszawie

W środę 11 września o godzinie 18.00 w klubokawiarni PaństwoMiasto w Warszawie tłumacze książek Roberto Bolaño – Katarzyna Okrasko i Tomasz Pindel – opowiedzą o zbiorze opowiadań Dziwki morderczynie oraz o życiu latynoamerykańskiego pisarza. Rozmowę w kontekście 10. rocznicy śmierci autora, przypadającej na 2013 rok, poprowadzi Piotr Kofta, dziennikarz tygodnika Wprost.

Roberto Bolaño „Dziwki morderczynie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Roberto Bolaño „Dziwki morderczynie” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Roberto Bolaño określany jest mianem jednego z najwybitniejszych pisarzy latynoamerykańskich swojego pokolenia. Zdobył sławę dopiero po śmierci przede wszystkim jako autor monumentalnych powieści, ale jest również autorem krótkich tekstów literackich zebranych w tomie Dziwki morderczynie. Jak życie Roberto Bolaño wpłynęło na jego twórczość i jak zdobył uznanie czytelników na całym świecie, co wyróżnia jego pisarski styl? Na te i inne pytania odpowiedzą tłumacze jego książek – Katarzyna Okrasko i Tomasz Pindel oraz Piotr Kofta z tygodnika Wprost.

Dziwki morderczynie to zbiór niejednorodny, w którym kryją się zarówno opowiadania gawędziarskie, opowieści o losach zwykłych ludzi, jak i teksty fantastyczne, wkraczające na teren czarnej magii. To już ostatnia z książek Bolaño, która zostanie wydana przez wydawnictwo Muza. Do tej pory ukazały się również: Dzicy detektywi, 2666, Monsieur Pain, Gwiazda daleka, Amulet, Trzecia Rzesza, Literatura faszystowska w obu Amerykach, Rozmowy telefoniczne i Lodowisko.

Spotkaniu z tłumaczami towarzyszyć będzie inauguracja wystawy okładek książek Bolaño, które do tej pory ukazały się na polskim rynku. Przez dwa tygodnie goście PaństwoMiasto będą mogli obejrzeć 10 okładek według projektu Elżbiety Chojnej, która nawiązała graficznie do surrealistycznych motywów pojawiających się w twórczości autora. Na wystawie znajdą się również wybrane fragmenty z książek Bolaño: zaskakujące, nostalgiczne i zabawne. Na wszystkich odwiedzających czeka niespodzianka – kody rabatowe na wszystkie dostępne na rynku książki Bolaño.

Spotkanie z tłumaczami książek Roberto Bolaño
11 września 2013 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 11 września do 25 września 2013 roku
Klubokawiarnia PaństwoMiasto w Warszawie

Dodaj komentarz